Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tání sněhu a rokle na Marsu

Credit: P. Christensen (ASU), THEMIS, Mars Odyssey, NASA

Vzrušující obrázky roklí na Marsu nabídly výrazný důkaz nedávné tekoucí vody. Ale Mars je příliš chladný a jeho atmosféra je příliš tenká než aby na jeho povrchu mohla existovat tekutá voda. Stále ještě nové a působivé vysvětlení pro rokle vymleté tekutou vodou je inspirováno nedávno zveřejněným snímkem ze sondy Mars Odyssey. Na snímku je část něčeho, co je nejspíše zasněžený kráter na jižní polokouli Marsu. Sever je nahoře a zleva osvětlená scenerie má šířku asi 16 kilometrů. Podél severní stěny kráteru zůstávají místa s hladkou sněhovou pokrývkou, ale tak jak postupně mizí sníh, tak se objevují struktury, které se podobají slavným marťanským kanálům, a zcela obnažené jsou již u západní stěny kráteru (vlevo). Voda z tajícího sněhu, která teče pod sněhovou pokrývkou dolů po stěnách kráteru by mohla být chráněna před extrémními podmínkami na povrchu a zůstat tak kapalná a časem vymlet i kanály. Mohl by v prostředí kapalné vody a pod marťanským sněhem existovat život?

Štítky: Mars, Voda, Gullies


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »