Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tání sněhu a rokle na Marsu

Credit: P. Christensen (ASU), THEMIS, Mars Odyssey, NASA

Vzrušující obrázky roklí na Marsu nabídly výrazný důkaz nedávné tekoucí vody. Ale Mars je příliš chladný a jeho atmosféra je příliš tenká než aby na jeho povrchu mohla existovat tekutá voda. Stále ještě nové a působivé vysvětlení pro rokle vymleté tekutou vodou je inspirováno nedávno zveřejněným snímkem ze sondy Mars Odyssey. Na snímku je část něčeho, co je nejspíše zasněžený kráter na jižní polokouli Marsu. Sever je nahoře a zleva osvětlená scenerie má šířku asi 16 kilometrů. Podél severní stěny kráteru zůstávají místa s hladkou sněhovou pokrývkou, ale tak jak postupně mizí sníh, tak se objevují struktury, které se podobají slavným marťanským kanálům, a zcela obnažené jsou již u západní stěny kráteru (vlevo). Voda z tajícího sněhu, která teče pod sněhovou pokrývkou dolů po stěnách kráteru by mohla být chráněna před extrémními podmínkami na povrchu a zůstat tak kapalná a časem vymlet i kanály. Mohl by v prostředí kapalné vody a pod marťanským sněhem existovat život?

Štítky: Mars, Voda, Gullies


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »