Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tání sněhu a rokle na Marsu

Credit: P. Christensen (ASU), THEMIS, Mars Odyssey, NASA

Vzrušující obrázky roklí na Marsu nabídly výrazný důkaz nedávné tekoucí vody. Ale Mars je příliš chladný a jeho atmosféra je příliš tenká než aby na jeho povrchu mohla existovat tekutá voda. Stále ještě nové a působivé vysvětlení pro rokle vymleté tekutou vodou je inspirováno nedávno zveřejněným snímkem ze sondy Mars Odyssey. Na snímku je část něčeho, co je nejspíše zasněžený kráter na jižní polokouli Marsu. Sever je nahoře a zleva osvětlená scenerie má šířku asi 16 kilometrů. Podél severní stěny kráteru zůstávají místa s hladkou sněhovou pokrývkou, ale tak jak postupně mizí sníh, tak se objevují struktury, které se podobají slavným marťanským kanálům, a zcela obnažené jsou již u západní stěny kráteru (vlevo). Voda z tajícího sněhu, která teče pod sněhovou pokrývkou dolů po stěnách kráteru by mohla být chráněna před extrémními podmínkami na povrchu a zůstat tak kapalná a časem vymlet i kanály. Mohl by v prostředí kapalné vody a pod marťanským sněhem existovat život?

Štítky: Mars, Voda, Gullies


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »