Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strouhy na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Strouhy na Marsu, to by asi nebyl titul dost senzační pro dávný příběh Edgara Rice Burroughse o Rudé planetě. Ale získal by si pozornost planetární vědců dnes. Strouhy, které byly poprvé byly rozpoznány na snímcích Marsu s vysokým rozlišením pořízených sondou Mars Global Surveyor, se interpretují jako překvapivý důkaz, že marťanským povrchem tekla v geologicky nedávných dobách tekutá voda. Tekoucí vodou vznikají na Zemi podobné kanály, ale na Marsu je normálně příliš zima a atmosféra je příliš tenká, než aby se vyskytovala tekutá voda. Nicméně se předpokládá, že je možné, aby voda vyprskla z podzemních vrstev a zůstala tekutá dosti dlouho na to, aby erodovala strouhy. Alternativní vysvětlení tvrdí, že erozi způsobila směs pevného a plynného oxidu uhličitého. Tento snímek s vysokým rozlišením ze sondy Mars Global Surveyor zabírá několik kilometrů podél stěny impaktního kráteru a u vrcholu stěny kráteru ukazuje typické marťanské strouhy jak ustupují písečným dunám směrem ke dnu kráteru. U vrcholu je vidět bělavá námraza a dole jsou vidět tmavé písečné duny. Umělé obarvení vzniklo syntézou z širokoúhlých snímků.

Štítky: Mars, Voda, Carbon dioxide


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »