Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strouhy na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Strouhy na Marsu, to by asi nebyl titul dost senzační pro dávný příběh Edgara Rice Burroughse o Rudé planetě. Ale získal by si pozornost planetární vědců dnes. Strouhy, které byly poprvé byly rozpoznány na snímcích Marsu s vysokým rozlišením pořízených sondou Mars Global Surveyor, se interpretují jako překvapivý důkaz, že marťanským povrchem tekla v geologicky nedávných dobách tekutá voda. Tekoucí vodou vznikají na Zemi podobné kanály, ale na Marsu je normálně příliš zima a atmosféra je příliš tenká, než aby se vyskytovala tekutá voda. Nicméně se předpokládá, že je možné, aby voda vyprskla z podzemních vrstev a zůstala tekutá dosti dlouho na to, aby erodovala strouhy. Alternativní vysvětlení tvrdí, že erozi způsobila směs pevného a plynného oxidu uhličitého. Tento snímek s vysokým rozlišením ze sondy Mars Global Surveyor zabírá několik kilometrů podél stěny impaktního kráteru a u vrcholu stěny kráteru ukazuje typické marťanské strouhy jak ustupují písečným dunám směrem ke dnu kráteru. U vrcholu je vidět bělavá námraza a dole jsou vidět tmavé písečné duny. Umělé obarvení vzniklo syntézou z širokoúhlých snímků.

Štítky: Mars, Voda, Carbon dioxide


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »