Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start raketoplánu

Uznání a copyright: Don Maas (Maas Digital), Ecliptic Enterprises Corporation, Lockheed Martin, NASA

Jaké by to bylo dívat se na start raketoplánu hned nad ním? Jelikož odpověď má svou váhu při hodnocení fungování raketoplánu, tak NASA připojila po straně odhazovací nádrže raketoplánu Atlantis, který startoval tento měsíc, malou kameru RocketCam. Film o pěti políčkách nahoře je výtažkem z delší videosekvence a dramatickým způsobem ukazuje, jak vypadá jízda do vesmíru při pohledu zpátky k Zemi. Na posledním políčku zachyceném asi 15 minut po startu je vidět, jak se raketoplán oddělil od odhazovací nádrže a pokračuje na oběžnou dráhu.

Štítky: Raketoplán, Liftoff, STS-112, Animated gif


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »