Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do nitra Galaxie

Uznání: MSX, IPAC, NASA

V klasickém vědeckofantastickém příběhu Julese Verna Cesta do nitra Země profesor Hardwigg a jeho společníci badatelé nacházejí mnoho zvláštních a vzrušujících divů. A jaké divy se nacházejí v nitru naší Galaxie? Astronomové už znají některé bizardní objekty, které tam jsou, jako třeba rozsáhlá mračna kosmického prachu, jasné hvězdokupy, vířící prstence plynu a dokonce superhmotná černá díra. Z našeho pohledu ve viditelném světle většinu středu Galaxie stíní vystupující prach a plyn, ale střed lze zkoumat s pomocí jiných druhů elektromagnetického záření. Tento často žádaný širokoúhlý snímek oblasti středu Galaxie v infračerveném světle vznikl na základě údajů z družice MSX (Midcourse Space Experiment). Snímek mapuje tři středně infračervená pásma, která jsou jinak lidskému zraku neviditelná, do viditelných modrých, zelených a červených barev a odhaluje tepelnou emisi prachových mračen u galaktického středu, které se záhřívají světlem hvězd. Středem tohoto snímku probíhá galaktická rovina, zatímco samotný galaktický střed je jasná skvrna přímo ve středu snímku. Zorné pole na tomto ořezaném snímku má asi 1.5x2.5 stupňů.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Jules verne


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »