Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do nitra Galaxie

Uznání: MSX, IPAC, NASA

V klasickém vědeckofantastickém příběhu Julese Verna Cesta do nitra Země profesor Hardwigg a jeho společníci badatelé nacházejí mnoho zvláštních a vzrušujících divů. A jaké divy se nacházejí v nitru naší Galaxie? Astronomové už znají některé bizardní objekty, které tam jsou, jako třeba rozsáhlá mračna kosmického prachu, jasné hvězdokupy, vířící prstence plynu a dokonce superhmotná černá díra. Z našeho pohledu ve viditelném světle většinu středu Galaxie stíní vystupující prach a plyn, ale střed lze zkoumat s pomocí jiných druhů elektromagnetického záření. Tento často žádaný širokoúhlý snímek oblasti středu Galaxie v infračerveném světle vznikl na základě údajů z družice MSX (Midcourse Space Experiment). Snímek mapuje tři středně infračervená pásma, která jsou jinak lidskému zraku neviditelná, do viditelných modrých, zelených a červených barev a odhaluje tepelnou emisi prachových mračen u galaktického středu, které se záhřívají světlem hvězd. Středem tohoto snímku probíhá galaktická rovina, zatímco samotný galaktický střed je jasná skvrna přímo ve středu snímku. Zorné pole na tomto ořezaném snímku má asi 1.5x2.5 stupňů.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Jules verne


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »