Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná hmota, rentgenové záření a NGC 720

Uznání: D. Buote (UC Irvine) et al., CXC, NASA

Eliptickou galaxii NGC 720 obklopují kosmické mraky plynu, který vyzařuje rentgenové paprsky. Na tomto snímku ve falešných barvách z rentgenové observatoře Chandra je vidět plyn o extrémní teplotě, kolem 7 miliónů stupňů Celsia, což činí nemožným udržet mrak v blízkosti NGC 720 pouze na základě gravitace samotných viditelných hvězd této galaxie. Toto rentgenové mračno je považuje za solidní důkaz přítomnosti tmavé hmoty obklopující NGC 720. Hmoty, která není vidět,ale přesto má svůj gravitační vliv, jenž brání tomu, aby rentgenové horké plynné mračno uniklo. Pozoruhodné vidění Chandry jasně rozeznává jasné, bodové rentgenové zdroje od difuzního mračna. Astronomové mohou využít podrobného tvaru mračna k odvození distribuce tmavé hmoty v NGC 720 a dokonce budou moci testovat teorie fundamentální podstaty tmavé hmoty. V souladu s moderním chápáním je tajemná tmavá hmota, ať už je to cokoliv, nejběžnější formou hmoty ve Vesmíru. Galaxie NGC 720 se nachází ve vzdálenosti asi 80 miliónů světelných let v souhvězdí Velryby (Cetus).

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Ngc720


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »