Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejpřívětivější tvář asteroidu Gaspra

Uznání: The Galileo Project, NASA

Asteroid 951 Gaspra je obrovské skalisko, které se převrací ve vesmíru. Gaspra se v roce 1991 stala jedním z nejlépe prostudovaných asteroidů, když kolem ní proletěla sonda Galileo. Na fotografii nahoře jsou zvýrazněny barevné variace, aby se tak zdůraznily změny v odrazivosti, povrchové struktuře a složení. Gaspra je dlouhá asi 20 kilometrů a Slunce obíhá v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Štítky: Asteroid, Gaspra


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »