Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rušno ve Sluneční soustavě

Uznání a copyright: MPC, CBAT, Harvard CfA, IAU

Naše Sluneční soustava je rušným místem. Přestože největší podíl mají hlavní planety, tak zde také existují spousty balvanů, komet a asteroidů. Diagram nahoře ukazuje rozmístění známých objektů ve vnitřní Sluneční soustavě 20. července 2002. Světle modré čáry označují oběžné dráhy planet. Zelené tečky označují asteroidy, oficiálně známé jako planetky. Červené tečky označují asteroidy, které se přibližují až na 1.3 vzdálenosti Země - Slunce (AU) od Slunce a tak představují zvýšené (i když malé) riziko srážky se Zemí. Komety je jeví jako tmavomodré čtverečky, zatímco tmavomodré body jsou jupiterovy Trojané, asteroidy, které obíhají před nebo za Jupiterem. Všimněte si, že většina asteroidů ve vnitřní Sluneční soustavě obíhá mezi Marsem a Jupiterem v hlavním pásu asteroidů. Tento diagram se posunuje každý den a objekty blíže ke Slunci se typicky posunují nejvíce. Aktuální polohy těchto objektů lze nalézt zde.

Štítky: Sluneční soustava, Asteroids, Minor planets


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »