Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1569: Těžké prvky z malé galaxie

Uznání: C.Martin (UCSB), et al., CXC, NASA

Astronomové někdy jednoduše považují všechny prvky jiné než vodík a hélium za "těžké prvky". Je to docela pochopitelné, protože dokonce i všechny těžké prvky dávají dohromady jen mimořádně malou část Vesmíru. Přesto ale mohou těžké prvky výrazně ovlivnit vznik galaxií a hvězd, a to se nezmiňujeme o vzniku planet a lidí. Na tomto slibném rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra je vidět malá trpasličí galaxie NGC 1569 obklopená mračny rengenově emitujícího plynu, ve kterých byly nedávno pozorovány významné koncentrace pro astronomy těžkých prvků jako jsou kyslík, křemík, a hořčík. Objev podporuje myšlenku, že trpasličí galaxie, nejběžnější typ galaxií ve Vesmíru, jsou převážne zodpovědné za těžké prvky v mezigalaktickém prostoru. NGC 1569 se nachází asi 7 miliónů světelných let daleko v dlouhém krku souhvězdí Žirafy (Camelopardalis) a nedávno prošla obdobím překotného vznikání hvězd a výbuchů supernov. Tato bouřlivá kosmická činnost zahřála mraky rozpínajícího se plynu na teploty miliónů stupňů a přitom je obohatila nově syntetizovanými těžkými prvky. Samotná plynová mračna mají napříč tisíce světelných let.

Štítky: Rentgenový, Trpasličí galaxie, Ngc1569, Heavy elements


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »