Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1569: Těžké prvky z malé galaxie

Uznání: C.Martin (UCSB), et al., CXC, NASA

Astronomové někdy jednoduše považují všechny prvky jiné než vodík a hélium za "těžké prvky". Je to docela pochopitelné, protože dokonce i všechny těžké prvky dávají dohromady jen mimořádně malou část Vesmíru. Přesto ale mohou těžké prvky výrazně ovlivnit vznik galaxií a hvězd, a to se nezmiňujeme o vzniku planet a lidí. Na tomto slibném rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra je vidět malá trpasličí galaxie NGC 1569 obklopená mračny rengenově emitujícího plynu, ve kterých byly nedávno pozorovány významné koncentrace pro astronomy těžkých prvků jako jsou kyslík, křemík, a hořčík. Objev podporuje myšlenku, že trpasličí galaxie, nejběžnější typ galaxií ve Vesmíru, jsou převážne zodpovědné za těžké prvky v mezigalaktickém prostoru. NGC 1569 se nachází asi 7 miliónů světelných let daleko v dlouhém krku souhvězdí Žirafy (Camelopardalis) a nedávno prošla obdobím překotného vznikání hvězd a výbuchů supernov. Tato bouřlivá kosmická činnost zahřála mraky rozpínajícího se plynu na teploty miliónů stupňů a přitom je obohatila nově syntetizovanými těžkými prvky. Samotná plynová mračna mají napříč tisíce světelných let.

Štítky: Rentgenový, Trpasličí galaxie, Ngc1569, Heavy elements


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »