Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1569: Těžké prvky z malé galaxie

Uznání: C.Martin (UCSB), et al., CXC, NASA

Astronomové někdy jednoduše považují všechny prvky jiné než vodík a hélium za "těžké prvky". Je to docela pochopitelné, protože dokonce i všechny těžké prvky dávají dohromady jen mimořádně malou část Vesmíru. Přesto ale mohou těžké prvky výrazně ovlivnit vznik galaxií a hvězd, a to se nezmiňujeme o vzniku planet a lidí. Na tomto slibném rentgenovém snímku ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra je vidět malá trpasličí galaxie NGC 1569 obklopená mračny rengenově emitujícího plynu, ve kterých byly nedávno pozorovány významné koncentrace pro astronomy těžkých prvků jako jsou kyslík, křemík, a hořčík. Objev podporuje myšlenku, že trpasličí galaxie, nejběžnější typ galaxií ve Vesmíru, jsou převážne zodpovědné za těžké prvky v mezigalaktickém prostoru. NGC 1569 se nachází asi 7 miliónů světelných let daleko v dlouhém krku souhvězdí Žirafy (Camelopardalis) a nedávno prošla obdobím překotného vznikání hvězd a výbuchů supernov. Tato bouřlivá kosmická činnost zahřála mraky rozpínajícího se plynu na teploty miliónů stupňů a přitom je obohatila nově syntetizovanými těžkými prvky. Samotná plynová mračna mají napříč tisíce světelných let.

Štítky: Rentgenový, Trpasličí galaxie, Ngc1569, Heavy elements


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »