Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo, stát na vrcholu nejvyšší hory Země? Zarolujte doprava a uvidíte odtamtud celé panorama. Jsou vidět blízké i daleké zasněžené vrcholky hor, úžasné skalní stěny, vzdálené náhorní plošiny, vrcholky mraků a také tmavomodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometrů nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška které dosahují lety mezinárodních letadel, ale přitom mnohem méně než výška 300 kilometrů dosažená raketoplánem. Stovky lidí zkoušeli a selhali při pěším výstupu na velikána a tento výkon se poprvé úspěšně zdařil až v roce 1953. Vrcholu doposud dosáhlo asi 1000 lidí. Snímek nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu zdolal v roce 1989. Mt. Everest leží v pohoří Himalájí v Nepálu. Jméno hory je v domorodém jazyku Nepálu "Sagarmatha", což znamená "bohyně nebes."

Štítky: Země, Mt. Everest, Highest point


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »