Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo, stát na vrcholu nejvyšší hory Země? Zarolujte doprava a uvidíte odtamtud celé panorama. Jsou vidět blízké i daleké zasněžené vrcholky hor, úžasné skalní stěny, vzdálené náhorní plošiny, vrcholky mraků a také tmavomodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometrů nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška které dosahují lety mezinárodních letadel, ale přitom mnohem méně než výška 300 kilometrů dosažená raketoplánem. Stovky lidí zkoušeli a selhali při pěším výstupu na velikána a tento výkon se poprvé úspěšně zdařil až v roce 1953. Vrcholu doposud dosáhlo asi 1000 lidí. Snímek nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu zdolal v roce 1989. Mt. Everest leží v pohoří Himalájí v Nepálu. Jméno hory je v domorodém jazyku Nepálu "Sagarmatha", což znamená "bohyně nebes."

Štítky: Země, Mt. Everest, Highest point


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »