Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo, stát na vrcholu nejvyšší hory Země? Zarolujte doprava a uvidíte odtamtud celé panorama. Jsou vidět blízké i daleké zasněžené vrcholky hor, úžasné skalní stěny, vzdálené náhorní plošiny, vrcholky mraků a také tmavomodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8.85 kilometrů nad úrovní moře, což je zhruba maximální výška které dosahují lety mezinárodních letadel, ale přitom mnohem méně než výška 300 kilometrů dosažená raketoplánem. Stovky lidí zkoušeli a selhali při pěším výstupu na velikána a tento výkon se poprvé úspěšně zdařil až v roce 1953. Vrcholu doposud dosáhlo asi 1000 lidí. Snímek nahoře zachytil Roddy Mackenzie, který horu zdolal v roce 1989. Mt. Everest leží v pohoří Himalájí v Nepálu. Jméno hory je v domorodém jazyku Nepálu "Sagarmatha", což znamená "bohyně nebes."

Štítky: Země, Mt. Everest, Highest point


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »