Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studený vítr z mlhoviny Bumerang

Uznání: R. Sahai and J. Trauger (JPL), NASA/ESA

Z centrální hvězdy mlhoviny Bumerang čiší studený vítr. Mlhovina, která je zde vidět na podrobném snímku ve falešných barvách pořízeném kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v roce 1998, se nachází 5000 světelných let daleko v impozantním jižním souhvězdí Kentaura. Zdá se, že symetrický mrak vytvořil vítr plynu a prachu o vysoké rychlosti, který vanul ze stárnoucí hvězdy rychlostmi skoro 600 000 kilometrů za hodinu. Touto rychlou expanzí se molekuly ochladily na mlhovinný plyn o teplotě asi jeden stupeň nad absolutní nulou - dokonce ještě chladnější než je záření kosmického pozadí - a to z něj činí nejchladnější oblast pozorovanou ve vzdáleném Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang, která svítí světlem z centrální hvězdy odraženým od prachu, představuje pro astronomy jedinečný objekt. Astronomové věří, že jde o hvězdnou soustavu, která se vyvíjí do fáze planetární mlhoviny.

Štítky: Teplota, Planetární mlhovina


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »