Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studený vítr z mlhoviny Bumerang

Uznání: R. Sahai and J. Trauger (JPL), NASA/ESA

Z centrální hvězdy mlhoviny Bumerang čiší studený vítr. Mlhovina, která je zde vidět na podrobném snímku ve falešných barvách pořízeném kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope v roce 1998, se nachází 5000 světelných let daleko v impozantním jižním souhvězdí Kentaura. Zdá se, že symetrický mrak vytvořil vítr plynu a prachu o vysoké rychlosti, který vanul ze stárnoucí hvězdy rychlostmi skoro 600 000 kilometrů za hodinu. Touto rychlou expanzí se molekuly ochladily na mlhovinný plyn o teplotě asi jeden stupeň nad absolutní nulou - dokonce ještě chladnější než je záření kosmického pozadí - a to z něj činí nejchladnější oblast pozorovanou ve vzdáleném Vesmíru. Mrazivá mlhovina Bumerang, která svítí světlem z centrální hvězdy odraženým od prachu, představuje pro astronomy jedinečný objekt. Astronomové věří, že jde o hvězdnou soustavu, která se vyvíjí do fáze planetární mlhoviny.

Štítky: Teplota, Planetární mlhovina


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »