Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápadní Merkur

Uznání: Mariner 10, NASA

Planeta Merkur se podobá Měsíci. Starý povrch Merkura je podobně jako mnoho měsíců hustě pokrytý krátery. Merkur je sice větší než většina měsíců, ale menší než jupiterův měsíc Ganymed a saturnův měsíc Titan. Merkur je hustší a hmotnější než kterýkoliv jiný měsíc, jelikož se skládá převážně ze železa. Ještě hustější planeta je už jenom Země. Návštěvník na povrchu Merkura by uviděl podivné věci. Protože se Merkur otočí přesně třikrát během každých dvou oběhů kolem Slunce a protože je oběžná dráha Merkura tak výstředná, tak by návštěvník Merkura mohl vidět jak Slunce vyjde, zastaví se na obloze, jde zpátky k obzoru, kde vyšlo, zase se zastaví a poté rychle zapadne za druhým obzorem. Blízkost Merkura ke Slunci způsobuje, že je ze Země viditelný jenom po krátkou dobu těsně po západu nebo před východem.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »