Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápadní Merkur

Uznání: Mariner 10, NASA

Planeta Merkur se podobá Měsíci. Starý povrch Merkura je podobně jako mnoho měsíců hustě pokrytý krátery. Merkur je sice větší než většina měsíců, ale menší než jupiterův měsíc Ganymed a saturnův měsíc Titan. Merkur je hustší a hmotnější než kterýkoliv jiný měsíc, jelikož se skládá převážně ze železa. Ještě hustější planeta je už jenom Země. Návštěvník na povrchu Merkura by uviděl podivné věci. Protože se Merkur otočí přesně třikrát během každých dvou oběhů kolem Slunce a protože je oběžná dráha Merkura tak výstředná, tak by návštěvník Merkura mohl vidět jak Slunce vyjde, zastaví se na obloze, jde zpátky k obzoru, kde vyšlo, zase se zastaví a poté rychle zapadne za druhým obzorem. Blízkost Merkura ke Slunci způsobuje, že je ze Země viditelný jenom po krátkou dobu těsně po západu nebo před východem.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »