Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápadní Merkur

Uznání: Mariner 10, NASA

Planeta Merkur se podobá Měsíci. Starý povrch Merkura je podobně jako mnoho měsíců hustě pokrytý krátery. Merkur je sice větší než většina měsíců, ale menší než jupiterův měsíc Ganymed a saturnův měsíc Titan. Merkur je hustší a hmotnější než kterýkoliv jiný měsíc, jelikož se skládá převážně ze železa. Ještě hustější planeta je už jenom Země. Návštěvník na povrchu Merkura by uviděl podivné věci. Protože se Merkur otočí přesně třikrát během každých dvou oběhů kolem Slunce a protože je oběžná dráha Merkura tak výstředná, tak by návštěvník Merkura mohl vidět jak Slunce vyjde, zastaví se na obloze, jde zpátky k obzoru, kde vyšlo, zase se zastaví a poté rychle zapadne za druhým obzorem. Blízkost Merkura ke Slunci způsobuje, že je ze Země viditelný jenom po krátkou dobu těsně po západu nebo před východem.

Štítky: Sluneční soustava, Merkur


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »