Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SWRI, JPL, ESA, NASA

Automatická kosmická sonda Cassini, kterou vypustila v roce 1997 NASA, je už dostatečně blízko na to, aby rozlišila dost prstenců a měsíců své cílové planety Saturna. Sonda se k prstenčité planetě přiblížila asi na dvě vzdálenosti Země-Slunce. Během inženýrských testů minulý měsíc Cassini zachytil několik snímků. Tyto snímky byly zkombinovány do barevného kompozitního snímku se zvýšeným kontrastem vyobrazeném nahoře. Napravo jsou vidět prstance Saturna a vrcholky mraků, zatímco dole vlevo je jako skrnka vidět jeho největší měsíc Titan. Po příletu k Saturnu v červenci 2004 kolem něj začne obíhat Cassini orbiter a začne studium saturnova systému. O několik měsíců později se oddělí sonda nazvaná Huygens a pokusí se přistát na povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Cassini spacecraft


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »