Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SWRI, JPL, ESA, NASA

Automatická kosmická sonda Cassini, kterou vypustila v roce 1997 NASA, je už dostatečně blízko na to, aby rozlišila dost prstenců a měsíců své cílové planety Saturna. Sonda se k prstenčité planetě přiblížila asi na dvě vzdálenosti Země-Slunce. Během inženýrských testů minulý měsíc Cassini zachytil několik snímků. Tyto snímky byly zkombinovány do barevného kompozitního snímku se zvýšeným kontrastem vyobrazeném nahoře. Napravo jsou vidět prstance Saturna a vrcholky mraků, zatímco dole vlevo je jako skrnka vidět jeho největší měsíc Titan. Po příletu k Saturnu v červenci 2004 kolem něj začne obíhat Cassini orbiter a začne studium saturnova systému. O několik měsíců později se oddělí sonda nazvaná Huygens a pokusí se přistát na povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Cassini spacecraft


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »