Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SWRI, JPL, ESA, NASA

Automatická kosmická sonda Cassini, kterou vypustila v roce 1997 NASA, je už dostatečně blízko na to, aby rozlišila dost prstenců a měsíců své cílové planety Saturna. Sonda se k prstenčité planetě přiblížila asi na dvě vzdálenosti Země-Slunce. Během inženýrských testů minulý měsíc Cassini zachytil několik snímků. Tyto snímky byly zkombinovány do barevného kompozitního snímku se zvýšeným kontrastem vyobrazeném nahoře. Napravo jsou vidět prstance Saturna a vrcholky mraků, zatímco dole vlevo je jako skrnka vidět jeho největší měsíc Titan. Po příletu k Saturnu v červenci 2004 kolem něj začne obíhat Cassini orbiter a začne studium saturnova systému. O několik měsíců později se oddělí sonda nazvaná Huygens a pokusí se přistát na povrchu Titanu.

Štítky: Saturn, Cassini spacecraft


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »