Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozšiřuje

Uznání: STS-112 Shuttle Crew, NASA

Rozvíjející se Mezinárodní kosmická stanice (ISS - International Space Station) zase změnila svůj vzhled. Minulý měsíc navštívil ISS raketoplán Atlantis a nainstaloval třetí z jedenácti dílů, ze kterých se bude skládat nosník "Integrated Truss Structure". Nový příhradový nosník S-1 je vidět vpravo, pod roztaženými slunečními panely nahoře. Vývoj kosmického předpolí světa v několika posledních letech se vidět ve srovnání snímku nahoře se snímky minulými. Nahoře je též vidět hodně různých typů modulů, robotické rameno, několik křídlovitých slunečních panelů a zásobovací loď. Konstrukce ISS započala v roce 1998 a jádro struktury by mohlo být na svém místě před rokem 2005.

Štítky: Shuttle, ISS, Truss


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »