Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozšiřuje

Uznání: STS-112 Shuttle Crew, NASA

Rozvíjející se Mezinárodní kosmická stanice (ISS - International Space Station) zase změnila svůj vzhled. Minulý měsíc navštívil ISS raketoplán Atlantis a nainstaloval třetí z jedenácti dílů, ze kterých se bude skládat nosník "Integrated Truss Structure". Nový příhradový nosník S-1 je vidět vpravo, pod roztaženými slunečními panely nahoře. Vývoj kosmického předpolí světa v několika posledních letech se vidět ve srovnání snímku nahoře se snímky minulými. Nahoře je též vidět hodně různých typů modulů, robotické rameno, několik křídlovitých slunečních panelů a zásobovací loď. Konstrukce ISS započala v roce 1998 a jádro struktury by mohlo být na svém místě před rokem 2005.

Štítky: Shuttle, ISS, Truss


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »