Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad národním parkem Joshua Tree National Park

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics) & Tony Hallas (Astrophoto)

Pro letošní meteorický roj Leonid jsou předpovězeny dva vrcholy, podobně jako v minulém roce. První vrchol by měl nastat 19. listopadu kolem 04:00 světového času (Universal Time - UT) a bude viditelný před východem slunce především ze západní Evropy. Druhý vrchol se předpovídá asi na 10:30 UT a bude viditelný především ze Severní Ameriky před místním východem slunce. V těchto obdobích se může meteorický roj Leonid docela dobře rozvinout do opravdové smrště meteorů s počty, které možná překročí počty naměřené při loňské smršti. Meteory z obou vrcholů pocházejí z částic velikosti pískových zrníček vyvržených kometou Tempel-Tuttle při cestách vnitřní Sluneční soustavou v letech 1767 a 1866. Pokud nemůžete nic uvidět, tak přesto můžete roj spatřit vyhledávání stop zachycených pomocí několika webových kamer projektu Noční obloha živě. Nahoře je zobrazeno několik meteorů z Leonid 2001 jak přelétají nad národním parkem Joshua Tree National Park v Kalifornii v USA.

Štítky: 2001 Leonids, Joshua Tree National Park


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »