Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na Saturnu

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Prstence Saturna, druhé největší planety ve Sluneční soustavě, představují jednu z nejpozoruhodnějších podívaných z pozemských dalekohledů. Tento snímek přístrojem STIS oběžného dalekohledu Hubble Space Telescope ale nabízí úžasný pohled na jiný typ prstence kolem Saturna - póly obepínající prstence ultrafialové polární záře. Tyto saturnovy polární záře, jenž se vypínají více jak 1000 mil (1600km) nad vrcholky mraků jsou analogické těm pozemským. Energetické nabité částice ve slunečním větru jsou vtaženy planetárním magnetickým polem do polárních oblastí, kde interakují s atmosférickými plyny. Sledováním odlivu a přílivu Saturnovy polární záře mohou badatelé na dálku zkoumat planetární atmosféru a magnetické pole. Na tomto snímku ve falešných barvách sytě červená polární záře označuje emisi atomárního vodíku, zatímco koncentrovanější bílé oblasti pochází od vodíkových molekul. NASA plánuje v roce 2004 zahájení podrobného studia Saturnova systému pomocí sondy Cassini.

Štítky: Saturn, Auroras


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter

Další informace »