Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na Saturnu

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Prstence Saturna, druhé největší planety ve Sluneční soustavě, představují jednu z nejpozoruhodnějších podívaných z pozemských dalekohledů. Tento snímek přístrojem STIS oběžného dalekohledu Hubble Space Telescope ale nabízí úžasný pohled na jiný typ prstence kolem Saturna - póly obepínající prstence ultrafialové polární záře. Tyto saturnovy polární záře, jenž se vypínají více jak 1000 mil (1600km) nad vrcholky mraků jsou analogické těm pozemským. Energetické nabité částice ve slunečním větru jsou vtaženy planetárním magnetickým polem do polárních oblastí, kde interakují s atmosférickými plyny. Sledováním odlivu a přílivu Saturnovy polární záře mohou badatelé na dálku zkoumat planetární atmosféru a magnetické pole. Na tomto snímku ve falešných barvách sytě červená polární záře označuje emisi atomárního vodíku, zatímco koncentrovanější bílé oblasti pochází od vodíkových molekul. NASA plánuje v roce 2004 zahájení podrobného studia Saturnova systému pomocí sondy Cassini.

Štítky: Saturn, Auroras


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »