Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet asteroidu 1998 WT24 kolem Země

Uznání a copyright: S. Gajdos & J. Toth (Comenius U. Bratislava), Modra Observatory

Minulý týden se jeden asteroid přiblížil neobvykle blízko k Zemi. Asteroid 1998 WT24, jenž prolétl až za oběžnou dráhou našeho Měsíce nepředstavoval žádné nebezpečí, ale stal se dosti jasným, aby byl vidět triedry a dal se sledovat radarem. Snímek asteroidu kilometrové velikosti nahoře byl pořízen při průletu oblohou 14.prosince, dva dny před nejtěsnějším přiblížením. Asteroid každých několik let projde uvnitř dráhy Měsíce. Velké impaktní útvary na Zemi jsou důkazem asteroidů nebo komet, které opravdu ve ve vzdálené minulosti dopadly na Zemi. Astronomové nadále pokračují v objevování, sledování a studiu potenciálně nebezpečných asterodů s cílem učinit planetu Zemi bezpečnějším místem.

Štítky: Asteroid 1998 WT24, Near Earth Objects, Animated gif


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

sluneční skvrny

300/1500 + Canon

Další informace »