Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vše nejlepší k narozeninám pane Jules Verne

Uznání: NASA

Před stosedmdesátipěti lety (8.února) se v Nantes ve Francii narodil Jules Verne. Inspirován svým celoživotním zájmem o stroje Verne napsal visionářské práce o "mimořádných výpravách" včetně takových pozemských cest jako je Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta do nitra Země a Dvacet tisíc mil pod mořem. V roce 1865 publikoval příběh tří dobrodruhů, kteří podnikli cestu Ze Země na Měsíc. Verneovi hrdinové letěli v "dělové kouli" vypálené z obrovského kanónu postaveného na Floridě v USA. Zdá se vám to trochu povědomé? O století později program NASA Apollo a raketa Saturn V tuto fikci konečně uskutečnily, když vypustily dobrodružnou trojici na možná nejvýjmečnější Verneovu výpravu. Tento dramatický pohled ukazuje měsíční loď Apollo 11 na vrcholu rakety Saturn V jak stoupá vzhrůru. Posádka Apolla 11, která odstartovala z kosmodromu na Floridě, letěla na Měsíc a zpět v roce 1969 a uskutečnila první přistání lidí na měsíčním povrchu.

Štítky: Jules verne, Apollo program, Space vehicle


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce AR2786, AR2785

Snímek aktivních oblastí Slunce v H-Alfa

Další informace »