Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vše nejlepší k narozeninám pane Jules Verne

Uznání: NASA

Před stosedmdesátipěti lety (8.února) se v Nantes ve Francii narodil Jules Verne. Inspirován svým celoživotním zájmem o stroje Verne napsal visionářské práce o "mimořádných výpravách" včetně takových pozemských cest jako je Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta do nitra Země a Dvacet tisíc mil pod mořem. V roce 1865 publikoval příběh tří dobrodruhů, kteří podnikli cestu Ze Země na Měsíc. Verneovi hrdinové letěli v "dělové kouli" vypálené z obrovského kanónu postaveného na Floridě v USA. Zdá se vám to trochu povědomé? O století později program NASA Apollo a raketa Saturn V tuto fikci konečně uskutečnily, když vypustily dobrodružnou trojici na možná nejvýjmečnější Verneovu výpravu. Tento dramatický pohled ukazuje měsíční loď Apollo 11 na vrcholu rakety Saturn V jak stoupá vzhrůru. Posádka Apolla 11, která odstartovala z kosmodromu na Floridě, letěla na Měsíc a zpět v roce 1969 a uskutečnila první přistání lidí na měsíčním povrchu.

Štítky: Jules verne, Apollo program, Space vehicle


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »