Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Věk vesmíru odvozený z mikrovlnného záření pozadí

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Mapa oblohy nahoře nám říká, že vesmír je starý 13.7 miliard roků - ale jak? Při prvním pohledu vidíme jenom mikrovlnné záření plynu z naší galaxie Mléčné dráhy kódované do červené barvy a skvrnité vzory mikrovln emitované v ranném vesmíru kódované do šedé barvy. Šedé kosmické mikrovlnné pozadí je světlo, které se náhodně pohybovalo sem a tam, ale zamířilo přímo k nám, když se rozpínající se vesmír ochladil natolik, že byl dostatečně průhledný k tomu, aby vznikly atomy. Bližší prohlídka skvrn ukazuje, že určitá úhlová vzdálenost mezi nimi je trochu víc upřednostněna. Dá se očekávat, že takové vzory vzkaly zvukem pocházejícím z přehuštěných oblastí ranného vesmíru. K vytvoření takových vzorů potřebují zvukové vlny čas a tak lze odvodit současné stáří vesmíru. Odhaduje se, že výše uvedený věk vesmíru je znám s přesností lepší než 0.2 miliardy let. Mapa nahoře byla pořízena družicí WMAP, která obíhá kolem Slunce v bodě L2, hned vedle oběžné dráhy Země.

Štítky: CMB, WMAP, Age


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »