Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Věk vesmíru odvozený z mikrovlnného záření pozadí

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Mapa oblohy nahoře nám říká, že vesmír je starý 13.7 miliard roků - ale jak? Při prvním pohledu vidíme jenom mikrovlnné záření plynu z naší galaxie Mléčné dráhy kódované do červené barvy a skvrnité vzory mikrovln emitované v ranném vesmíru kódované do šedé barvy. Šedé kosmické mikrovlnné pozadí je světlo, které se náhodně pohybovalo sem a tam, ale zamířilo přímo k nám, když se rozpínající se vesmír ochladil natolik, že byl dostatečně průhledný k tomu, aby vznikly atomy. Bližší prohlídka skvrn ukazuje, že určitá úhlová vzdálenost mezi nimi je trochu víc upřednostněna. Dá se očekávat, že takové vzory vzkaly zvukem pocházejícím z přehuštěných oblastí ranného vesmíru. K vytvoření takových vzorů potřebují zvukové vlny čas a tak lze odvodit současné stáří vesmíru. Odhaduje se, že výše uvedený věk vesmíru je znám s přesností lepší než 0.2 miliardy let. Mapa nahoře byla pořízena družicí WMAP, která obíhá kolem Slunce v bodě L2, hned vedle oběžné dráhy Země.

Štítky: CMB, WMAP, Age


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »