Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Věk vesmíru odvozený z mikrovlnného záření pozadí

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Mapa oblohy nahoře nám říká, že vesmír je starý 13.7 miliard roků - ale jak? Při prvním pohledu vidíme jenom mikrovlnné záření plynu z naší galaxie Mléčné dráhy kódované do červené barvy a skvrnité vzory mikrovln emitované v ranném vesmíru kódované do šedé barvy. Šedé kosmické mikrovlnné pozadí je světlo, které se náhodně pohybovalo sem a tam, ale zamířilo přímo k nám, když se rozpínající se vesmír ochladil natolik, že byl dostatečně průhledný k tomu, aby vznikly atomy. Bližší prohlídka skvrn ukazuje, že určitá úhlová vzdálenost mezi nimi je trochu víc upřednostněna. Dá se očekávat, že takové vzory vzkaly zvukem pocházejícím z přehuštěných oblastí ranného vesmíru. K vytvoření takových vzorů potřebují zvukové vlny čas a tak lze odvodit současné stáří vesmíru. Odhaduje se, že výše uvedený věk vesmíru je znám s přesností lepší než 0.2 miliardy let. Mapa nahoře byla pořízena družicí WMAP, která obíhá kolem Slunce v bodě L2, hned vedle oběžné dráhy Země.

Štítky: CMB, WMAP, Age


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »