Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás

Uznání: Doug Miller

Ačkoliv jste to jistě viděli, možná jste si toho nevšimli. Při bezoblačném svítání těsně před východem slunce nebo po západu slunce se část atmosféry nad horizontem jeví zabarvená trochu dorůžova. Na fotografii nahoře lze vidět tento zabarvený pás mezi tmavou zakrytou oblohou a modrou oblohou v směru opačném od Slunce a nazývá se Pásem Venuše. Přímo nad modrou oblohou je normální sluneční světlo odražené od atmosféry. V Pásu Venuše atmosféra ale odráží světlo od zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce, jenž se zdá červenější. Pás Venuše lze vidět z jakéhokoliv místa s jasným horizontem. Často je zachycen jen náhodou na jiných fotografiích.

Štítky: Východ slunce, Západ slunce, Belt of Venus


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »