Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás

Uznání: Doug Miller

Ačkoliv jste to jistě viděli, možná jste si toho nevšimli. Při bezoblačném svítání těsně před východem slunce nebo po západu slunce se část atmosféry nad horizontem jeví zabarvená trochu dorůžova. Na fotografii nahoře lze vidět tento zabarvený pás mezi tmavou zakrytou oblohou a modrou oblohou v směru opačném od Slunce a nazývá se Pásem Venuše. Přímo nad modrou oblohou je normální sluneční světlo odražené od atmosféry. V Pásu Venuše atmosféra ale odráží světlo od zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce, jenž se zdá červenější. Pás Venuše lze vidět z jakéhokoliv místa s jasným horizontem. Často je zachycen jen náhodou na jiných fotografiích.

Štítky: Východ slunce, Západ slunce, Belt of Venus


4. vesmírný týden 2019

4. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 1. do 27. 1. 2019. Měsíc bude v úplňku a 21. 1. ráno proběhne úplné zatmění Měsíce. Večer je vidět Mars a Uran, ráno nastává konjunkce Venuše a Jupiteru. Stále ještě můžeme doporučit i kometu 46P/Wirtanen. Dočkali jsme se startu Delta IV Heavy s něčím, co zřejmě připomíná HST, jen bude koukat na Zemi. Před 25 lety odstartovala mise Clementine, tehdy po dlouhé době další průzkumník Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmenie Mesiaca

Sekvencia 33 záberov počas 1,5 hodiny spojená do jedného snímku

Další informace »