Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zasažený Měsíc

Uznání: David Palmer (LANL)

Pohled na krátery stvořené starodávnými impakty na Měsíc bez vzduchu byl po dlouhou dobu důvěrně známý. Ale teprve od roku 1999 pozorovatelé uviděli na měsíčním povrchu elusivní optické záblesky - asi exploze jako výsledek dopadajících meteoroidů. Tato překvapivá pozorování byla provedena středními dalekohledy s videozařízením během meteorického deště Leonid v letech 1999 a 2001. Během šesti hodin na vrcholu deště v roce 1999 bylo vidět šest potvrzených záblesků, některé původně jasné až jako hvězdy třetí magnitudy. A přinejmenším dva další lunární záblesky, jasnější z nich asi čtvrté magnitudy byly potvrzeny při dešti Leonid v tomto listopadu. Polohy z roku 1999 jsou označeny červenými X na tmavé lunární noční straně na této projekci Měsíce z 18.listopadu tohoto roku. Podobné záblesky by bylo obtížné spatřit pokud by se pozorovalo proti jasně osvětlené části Měsíce. Odhaduje se, že záblesky byly způsobeny meteoroidy o hmotnostech v rozsahu 1 až 10 kilogramů a vytvořily krátery o průměru několika metrů.

Štítky: Měsíc, Meteorický roj, Impakt, Leonids 2001


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »