Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida 2001 nad Středozemím

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Astrofotograf Tunc Tezel našel pro pozorování meteorického deště Leonid 2001 jasnou oblohu a nádhernou scenerii na silnici z Ankary ke středozemnímu pobřezí jihovýchodně od města Antalya v Turecku. Tam také zachytil tento snový obraz bolidu nedaleko rozednívajícího se horizontu jak se odráží od klidných vod moře. V popředí jsou vidět světla z pobřežních sídel a okolních ostrovů s jasným Siriem vpravo nahoře zářícím jako nejjasnější hvězda na nebi v souhvězdí Velkého psa (Canis Major). Hodně nadšenců, kteří podnikli zvláštní cesty, aby spatřili tyto listopadové Leonidy byli odměněni podobnými úkazy deště bohatého na bolidy. Astronomové na palubě letadel byli také vděční, když pozorování Leonid ze speciálně vybaveného letadla letícího ve výši 40 000 stop (12km) vytvořila bohatství dat o chemickém složení těchto prachových zrn z ohonu komety.

Štítky: Bolid, Meteorický roj, Leonids 2001, Mediterranean


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »