Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida 2001 nad Středozemím

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Astrofotograf Tunc Tezel našel pro pozorování meteorického deště Leonid 2001 jasnou oblohu a nádhernou scenerii na silnici z Ankary ke středozemnímu pobřezí jihovýchodně od města Antalya v Turecku. Tam také zachytil tento snový obraz bolidu nedaleko rozednívajícího se horizontu jak se odráží od klidných vod moře. V popředí jsou vidět světla z pobřežních sídel a okolních ostrovů s jasným Siriem vpravo nahoře zářícím jako nejjasnější hvězda na nebi v souhvězdí Velkého psa (Canis Major). Hodně nadšenců, kteří podnikli zvláštní cesty, aby spatřili tyto listopadové Leonidy byli odměněni podobnými úkazy deště bohatého na bolidy. Astronomové na palubě letadel byli také vděční, když pozorování Leonid ze speciálně vybaveného letadla letícího ve výši 40 000 stop (12km) vytvořila bohatství dat o chemickém složení těchto prachových zrn z ohonu komety.

Štítky: Bolid, Meteorický roj, Leonids 2001, Mediterranean


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »