Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy ze silnice

Uznání a copyright: Tom Bailey

Někdy se musíte zastavít a podívat se na meteory. V časných ranních hodinách 18. listopadu skupina jedenácti lidí hledala rovné místo bez mraků, aby pozorovala meteorický déšť Leonid 2001. Začali ve střední Iowě, ale snímky meteorologické družice ukazovaly, že v jižní Minnesotě může být lepší příležitost a tak tam jeli. I když nemohli odehnat všechny mraky, tak našli tmavou štěrkovitou cestu, zastavili a připravili se na vzácnou nebeskou světelnou podívanou. "Kolem 4 ráno jsme vizuálně napočítali tak 1000 za hodinu. Poté začali dramaticky stoupat" Fotograf se jen trošku opozdil, aby zachytil skutečně jasný bolid, ale zato zachytil několik jiných jasných Leonid nad jedním autem z konvoje. Expozice trvala několik minut.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, 2001, Radiant point


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »