Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy ze silnice

Uznání a copyright: Tom Bailey

Někdy se musíte zastavít a podívat se na meteory. V časných ranních hodinách 18. listopadu skupina jedenácti lidí hledala rovné místo bez mraků, aby pozorovala meteorický déšť Leonid 2001. Začali ve střední Iowě, ale snímky meteorologické družice ukazovaly, že v jižní Minnesotě může být lepší příležitost a tak tam jeli. I když nemohli odehnat všechny mraky, tak našli tmavou štěrkovitou cestu, zastavili a připravili se na vzácnou nebeskou světelnou podívanou. "Kolem 4 ráno jsme vizuálně napočítali tak 1000 za hodinu. Poté začali dramaticky stoupat" Fotograf se jen trošku opozdil, aby zachytil skutečně jasný bolid, ale zato zachytil několik jiných jasných Leonid nad jedním autem z konvoje. Expozice trvala několik minut.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, 2001, Radiant point


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »