Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Linear (WM1) se zjasňuje

Uznání: Arturo Gomez & Hernan Tirado, CTIO, NOAO, NSF

Na jižní oblohu přechází kometa dosti jasná na to, aby byla vidět i triedrem. Kometa C/2000 WM1 (LINEAR) se nadále zjasňuje a vyvíjí ohony jak se blíží ke svému největšímu přiblížení ke Slunci koncem ledna 2002. Kometa LINEAR WM1 byla objevena před rokem, ještě když byla za Jupiterem a byla stále velmi slabá. Na snímku nahoře z dalekohledu Curtis Schmidt 0.6-meter Telescope v Chile, zachycuje 30 sekundová expozice v červené barvě 4.prosince podrobnosti ve vznikajícím prachovém ohonu komety LINEAR WM1. Optimističtí pozorovatelé oblohy doufají, že kometa LINEAR WM1 projde ještě větším (a neočekávaným) zjasněním do bodu, kde její koma i ohony budou snadno rozlišitelné neozbrojeným okem. Astronomové sledují Kometu LINEAR WM1 se zvláštním zájmem, protože její iontový ohon by mohl poskytnout vodítko k porozumění slunečního větru vyvrženého téměř ze slunečních pólů.

Štítky: Comets, Comet Linear WM 1, Southern hemisphere


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po delší době Venuše jako Večernice nad západním obzorem

Další informace »