Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa NEAT se blíží ke Slunci

Uznání a copyright: Anton Spenko (Rezmon Observatory)

V příštích několika dnech se může nad horizontem, kde zrovna zapadlo Slunce i neozbrojenému oku stát viditelnou kometa. Jak se minulý listopad objevená kometa NEAT (C/ 2002 V1) přibližovala ke Slunci, tak se dramaticky zjasňovala. Rychle zapadající kometa by mohla v příštích několika málo dnech jevit jasnost až druhé magnitudy. Dne 18. února se otočí kolem Slunce dobře uvnitř oběžné dráhy Merkura. Ve dnech kolem této události kometu před lidskými pozorovateli efektivně ukryje sluneční záře. I když je docela pravděpodobné, že kometa NEAT bude nápadná na snímcích pořízených družicí SOHO, která míří na Slunce. Na snímku nahoře je komplexní a vyvíjející se ohon komety NEAT fotografovaný 29. ledna (nahoře) a 2. února. Nadšení pozorovatelé by si ale měli pamatovat, že se nikdy nedívá přímo na Slunce.

Štítky: Slunce, Comet NEAT


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »