Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: Athena Coustenis (DESPA) et al., PUEO, CFHT

Když se budete plavit uhlovodíkovými moři na Titanu, dejte si pozor na benzínový déšť. Taková by mohla být rada cestovatelům pro budoucí dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturna. Minulý týden byly zveřejněny nové snímky Titanova povrchu pořízené Kanadsko-francouzským dalakohledem na Hawaji jež přináší doposud nejjemnější rozlišené podrobnosti. Pomocí infračerveného záření, jež proniklo hustou smogovou atmosférou Titanu se staly viditelnými útvary, jež lze interpretovat jako oceány, ledovce a území. Vysokorozlišující snímek nahoře byl vytvořen odstraněním rozostření pomocí adaptivní optiky. Meziplanetární sonda Cassini přiletí k Saturnu a Titanu v roce 2004, aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Infračervený, Povrch, Titan


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »