Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: Athena Coustenis (DESPA) et al., PUEO, CFHT

Když se budete plavit uhlovodíkovými moři na Titanu, dejte si pozor na benzínový déšť. Taková by mohla být rada cestovatelům pro budoucí dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturna. Minulý týden byly zveřejněny nové snímky Titanova povrchu pořízené Kanadsko-francouzským dalakohledem na Hawaji jež přináší doposud nejjemnější rozlišené podrobnosti. Pomocí infračerveného záření, jež proniklo hustou smogovou atmosférou Titanu se staly viditelnými útvary, jež lze interpretovat jako oceány, ledovce a území. Vysokorozlišující snímek nahoře byl vytvořen odstraněním rozostření pomocí adaptivní optiky. Meziplanetární sonda Cassini přiletí k Saturnu a Titanu v roce 2004, aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Infračervený, Povrch, Titan


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »