Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: Athena Coustenis (DESPA) et al., PUEO, CFHT

Když se budete plavit uhlovodíkovými moři na Titanu, dejte si pozor na benzínový déšť. Taková by mohla být rada cestovatelům pro budoucí dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturna. Minulý týden byly zveřejněny nové snímky Titanova povrchu pořízené Kanadsko-francouzským dalakohledem na Hawaji jež přináší doposud nejjemnější rozlišené podrobnosti. Pomocí infračerveného záření, jež proniklo hustou smogovou atmosférou Titanu se staly viditelnými útvary, jež lze interpretovat jako oceány, ledovce a území. Vysokorozlišující snímek nahoře byl vytvořen odstraněním rozostření pomocí adaptivní optiky. Meziplanetární sonda Cassini přiletí k Saturnu a Titanu v roce 2004, aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Infračervený, Povrch, Titan


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »