Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: Athena Coustenis (DESPA) et al., PUEO, CFHT

Když se budete plavit uhlovodíkovými moři na Titanu, dejte si pozor na benzínový déšť. Taková by mohla být rada cestovatelům pro budoucí dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturna. Minulý týden byly zveřejněny nové snímky Titanova povrchu pořízené Kanadsko-francouzským dalakohledem na Hawaji jež přináší doposud nejjemnější rozlišené podrobnosti. Pomocí infračerveného záření, jež proniklo hustou smogovou atmosférou Titanu se staly viditelnými útvary, jež lze interpretovat jako oceány, ledovce a území. Vysokorozlišující snímek nahoře byl vytvořen odstraněním rozostření pomocí adaptivní optiky. Meziplanetární sonda Cassini přiletí k Saturnu a Titanu v roce 2004, aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Infračervený, Povrch, Titan


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »