Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

DEM L71: Když vybuchnou malé hvězdy

Uznání: J. Hughes, P. Ghavamian and C. Rakowski (Rutgers Univ.) et al., CXC, NASA

Velké hmotné hvězdy končí své bouřlivé životy okázalými výbuchy supernov, ale také malé nízkohmotné hvězdy mohou dospět k podobnému konci. O některých bílých trpaslících v podvojných hvězdných soustavách se opravdu předpokládá, že namísto jednoduchého ochlazení a tichého zeslábnutí naberou ze svých složek dostatečnou hmotu, až se stanou nestabilní a spustí nukleární detonaci. Výsledkem je standardní svíčka, hvězdná exploze klasifikovaná jako supernova typu Ia, a možná dosud nejlepším příkladem následků je expandující mračno rázových hvězdných trosek DEM L71 v blízkém Velkém Magelanově mračnu. Ostrý rentgenový snímek ve falešných barvách z oběžné observatoře Chandra ukazuje předpovězené jasné okraje oblasti vnější rázové vlny výbuchu i rentgenovou záři z vnitřní oblasti z plynu zahřátého reverzním rázem. Odhady složení a celkové hmotnosti expandujícího plynu založené na údajích z Chandry silně naznačují, toto vše jsou zbytky bílého trpaslíka. Světlo z tohoto sebedestruktivního výbuchu malé hvězdy poprvé dosáhlo Zemi před několika tisíci lety.

Štítky: Bílý trpaslík, Zbytek supernovy, Rentgenový, Dem l71


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »