Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema východu slunce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Při rovnodennosti 21. března v 0100 UT (0200 SEČ) dochází astronomicky řečeno ke změně ročního období. Nyní při rovnodennosti Slunce vychází přímo na východě, jak překračuje nebeský rovník při cestě na sever. Můžeme to oslavit touto okázalou analemou východu slunce! Analema je smyčka ve tvaru osmičky, kterou dostanete, pokud označíte polohu Slunce ve stejnou dobu po celý rok každý den. V tomto pozoruhodném případě bylo mezi 12. lednem a 21. prosincem 2002 v 06:00 UT pořízeno na jediné políčko filmu 38 jednotlivých expozic (a 1 expozice popředí). Kombinace sklonu osy planety Země a změny rychlosti jakou obíhá na své eliptické dráze vytváří předpověditelnou křivku analemu. Vrchol a spodek osmičky odpovídají slunovratům, severnímu a jižnímu vymezení pohybu Slunce na obloze. Při obou rovnodenostech se Slunce nachází v bodech analemy přesně v poloviční vzdálenosti mezi slunovraty. Jižní část analemy se zde skrývá za horami. V popředí leží kamenné ruiny chrámu Tholus ve starověkých Delfách v Řecku.

Štítky: Slunovrat, Rovnodennost, Analemma


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »