Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema východu slunce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Při rovnodennosti 21. března v 0100 UT (0200 SEČ) dochází astronomicky řečeno ke změně ročního období. Nyní při rovnodennosti Slunce vychází přímo na východě, jak překračuje nebeský rovník při cestě na sever. Můžeme to oslavit touto okázalou analemou východu slunce! Analema je smyčka ve tvaru osmičky, kterou dostanete, pokud označíte polohu Slunce ve stejnou dobu po celý rok každý den. V tomto pozoruhodném případě bylo mezi 12. lednem a 21. prosincem 2002 v 06:00 UT pořízeno na jediné políčko filmu 38 jednotlivých expozic (a 1 expozice popředí). Kombinace sklonu osy planety Země a změny rychlosti jakou obíhá na své eliptické dráze vytváří předpověditelnou křivku analemu. Vrchol a spodek osmičky odpovídají slunovratům, severnímu a jižnímu vymezení pohybu Slunce na obloze. Při obou rovnodenostech se Slunce nachází v bodech analemy přesně v poloviční vzdálenosti mezi slunovraty. Jižní část analemy se zde skrývá za horami. V popředí leží kamenné ruiny chrámu Tholus ve starověkých Delfách v Řecku.

Štítky: Slunovrat, Rovnodennost, Analemma


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »