Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a planety v halu Měsíce

Uznání a copyright: Lauri Kangas

Tento jasný Měsíc obklopený nádherným halo byl vyfotografován 13. března z Caledonu v Ontariu v Kanadě. Uvnitř kruhu měsíčního světla jsou vidět planeta Jupiter a hvězdy Procyon, Castor a Pollux. Dvojčata z řecké mytologie Castor a Pollux jsou jasné hvězdy ze souhvězdí Blíženců (Gemini), zatímco Procyon je nejjasnější hvězdou v Malém psu (Canis Minor). Kruhové halo tvoří šestistranné ledové krystaly v řídkých výškových mracích, které odrážejí měsíční světlo a dávají halu charakteristický poloměr 22 stupňů. Pro vytrvalé pozorovatele je poměrně snadné takový úkaz uvidět, když zrovna oblohu planety Země osvětlují Slunce nebo Měsíc.

Štítky: Měsíc, Saturn, Jupiter, Gemini, Halo


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »