Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a planety v halu Měsíce

Uznání a copyright: Lauri Kangas

Tento jasný Měsíc obklopený nádherným halo byl vyfotografován 13. března z Caledonu v Ontariu v Kanadě. Uvnitř kruhu měsíčního světla jsou vidět planeta Jupiter a hvězdy Procyon, Castor a Pollux. Dvojčata z řecké mytologie Castor a Pollux jsou jasné hvězdy ze souhvězdí Blíženců (Gemini), zatímco Procyon je nejjasnější hvězdou v Malém psu (Canis Minor). Kruhové halo tvoří šestistranné ledové krystaly v řídkých výškových mracích, které odrážejí měsíční světlo a dávají halu charakteristický poloměr 22 stupňů. Pro vytrvalé pozorovatele je poměrně snadné takový úkaz uvidět, když zrovna oblohu planety Země osvětlují Slunce nebo Měsíc.

Štítky: Měsíc, Saturn, Jupiter, Gemini, Halo


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3 (PANSTARRS)

Bohužel místo stacku pouze jedno JPG jen kalibrovane urovně v PS kometa nyní docela nízko nad výhodním obzorem mírně k severu kvůli atmosféře a mrakům mi vyšly asi jen dva 60s cvaky než se rozednilo

Další informace »