Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a planety v halu Měsíce

Uznání a copyright: Lauri Kangas

Tento jasný Měsíc obklopený nádherným halo byl vyfotografován 13. března z Caledonu v Ontariu v Kanadě. Uvnitř kruhu měsíčního světla jsou vidět planeta Jupiter a hvězdy Procyon, Castor a Pollux. Dvojčata z řecké mytologie Castor a Pollux jsou jasné hvězdy ze souhvězdí Blíženců (Gemini), zatímco Procyon je nejjasnější hvězdou v Malém psu (Canis Minor). Kruhové halo tvoří šestistranné ledové krystaly v řídkých výškových mracích, které odrážejí měsíční světlo a dávají halu charakteristický poloměr 22 stupňů. Pro vytrvalé pozorovatele je poměrně snadné takový úkaz uvidět, když zrovna oblohu planety Země osvětlují Slunce nebo Měsíc.

Štítky: Měsíc, Saturn, Jupiter, Gemini, Halo


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »