Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

S vyjímkou prstenců Saturna je Prstencová mlhovina (M57) pravděpodobně nejslavnější nebeským prstencem. Má se zato, že za prostý a vznešený vzhled této planetární mlhoviny může perpektiva našeho pohledu z planety Země, kdy ve skutečnosti pohlížíme přímo do mračna ve tvaru sudu tvořeného plynem odvrženým umírající centrální hvězdou. Tento velice ostrý snímek vytvořili astronomové z Hubble Heritage Project při pozorování kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope s využitím přirozených barev, které ukazují na teplotu hvězdné plynné obálky. Horký modrý plyn u centrální hvězdy, která dodává energii, přechází postupně do chladnějšího zeleného a žlutého plynu ve větších vzdálenostech s nejchladnějším plynem na vnějším okraji. U okraje mlhoviny lze také vidět tmavé, protažené struktury. Prstencová mlhovina má asi jeden světelný rok a je 2000 světelných let daleko v severním souhvězdí Lyra.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »