Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

S vyjímkou prstenců Saturna je Prstencová mlhovina (M57) pravděpodobně nejslavnější nebeským prstencem. Má se zato, že za prostý a vznešený vzhled této planetární mlhoviny může perpektiva našeho pohledu z planety Země, kdy ve skutečnosti pohlížíme přímo do mračna ve tvaru sudu tvořeného plynem odvrženým umírající centrální hvězdou. Tento velice ostrý snímek vytvořili astronomové z Hubble Heritage Project při pozorování kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope s využitím přirozených barev, které ukazují na teplotu hvězdné plynné obálky. Horký modrý plyn u centrální hvězdy, která dodává energii, přechází postupně do chladnějšího zeleného a žlutého plynu ve větších vzdálenostech s nejchladnějším plynem na vnějším okraji. U okraje mlhoviny lze také vidět tmavé, protažené struktury. Prstencová mlhovina má asi jeden světelný rok a je 2000 světelných let daleko v severním souhvězdí Lyra.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »