Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlákna v Labutí smyčce

Uznání: William P. Blair and Ravi Sankrit (Johns Hopkins University), NASA

Tato jsou vzhledem jemná a delikátní vlákna mezihvězdného plynu stlačená rázem jsou částí expandující rázové vlny z bouřlivé hvězdné exploze. Snímek pořízený v listopadu 1997 z paluby Hubbleova kosmického dalekohledu kamerou Wide Field and Planetary Camera 2 zobrazuje podrobnosti zbytku po supernově známém jako Labutí smyčka. Pohled skoro zboku ukazuje malou část nesmírné rázové fronty, která se pohybuje k vrcholu snímku rychlostí asi 170 kilometrů za sekundu a září světlem emitovaným atomy excitovaného vodíku. Jedná se nejenom o pěkný obrázek, ale tento snímek poskytnul také výjmečné vědecké výsledky. Badatelé jej v roce 1999 využili k podstatné revizi dosud široce příjmaných odhadů vzdálenosti a věku tohoto klasického zbytku po supernově. Vzdálenost Labutí smyčky je nyní stanovena na pouhých 1440 světelných let a předpokládá se, že se rozpíná 5 až 10 tisíc let.

Štítky: Zbytek supernovy, Smyčka v Labuti, Rázová fronta


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »