Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Brian Lula

Toto delikátní zjevení, které se vznáší zdánlivě napospas v kosmickém moři, je katalogizováno jako NGC 7635 - mlhovina Bublina. Na tomto širokoúhlém záběru se mlhovina Bublina nachází ve středu většího komplexu rázových zářících plynů asi 11 000 světelných let daleko ve známém souhvězdí Kasiopea. NGC 7635 je opravdu mezihvězdná bublina, rozfouknutá větry z nejjasnější hvězdy, která je vidět uvnitř obálky. Rozpínání bubliny omezuje okolní materiál. Mlhovina Bublina má průměr asi 10 světelných let, a kdyby byl její střed ve Slunci, tak by sluneční nejbližší hvězdný soused Alfa Centauri byl také uvnitř. Tento úžasný snímek je kombinací teleskopických digitálních snímků pořízených širokými barevnými filtry spolu s úzkopásmovým filtrem, který propopuští pouze červené světlo emitované excitovanými atomy vodíku.

Štítky: Ngc7635, Bubble nebula


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »