Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Beijing Ancient Observatory

Credit & Copyright: Judy Tobin

Did observatories exist before telescopes? One example that still stands today is the Beijing Ancient Observatory in China. Starting in the 1400s astronomers erected large instruments here to enable them to measure star and planet positions with increasing accuracy. Pre-telescopic observatories throughout the world date back to before recorded history, providing measurements that helped to determine when to plant crops, how to navigate ships, and when religious ceremonies should occur. It is interesting to compare the above picture to one taken in 1895.

Štítky: Observatoř, Beijing


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »