Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galileo představuje dalekohled

Uznání: Original portrait by Justus Sustermans painted in 1636.

Galileo Galilei učinil z dobrého vynálezu vynález velký. Když se ve věku 40 let doslechl o tom, že holandský optik vynalezl sklo, které činí vzdálené objekty většími, tak si Galileo postavil svůj vlastní dalekohled a namířil jej na oblohu. Galileo rychle objevil, že náš Měsíckrátery, že Jupiter má své vlastní měsíce, že Slunceskvrny a že Venuše má fáze jako náš Měsíc. Galileo, který žil od roku 1564 do roku 1642, učinil ještě daleko více objevů. Galileo tvrdil, že jeho pozorování dávají smysl jenom tehdy, když všechny planety obíhají kolem Slunce, názor zastávaný Aristarchem a Koperníkem, a nikoliv kolem Země, jak se tehdy všeobecně věřilo. Mocná Inkvizice Galilea přinutila veřejně odvolat jeho závěr, ale my dnes víme, že měl pravdu.

Štítky: Sluneční soustava, Dalekohled, Galileo Galilei


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad kostelem

Východ Měsíce se slabým zeleným zábleskem

Další informace »