Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galileo představuje dalekohled

Uznání: Original portrait by Justus Sustermans painted in 1636.

Galileo Galilei učinil z dobrého vynálezu vynález velký. Když se ve věku 40 let doslechl o tom, že holandský optik vynalezl sklo, které činí vzdálené objekty většími, tak si Galileo postavil svůj vlastní dalekohled a namířil jej na oblohu. Galileo rychle objevil, že náš Měsíckrátery, že Jupiter má své vlastní měsíce, že Slunceskvrny a že Venuše má fáze jako náš Měsíc. Galileo, který žil od roku 1564 do roku 1642, učinil ještě daleko více objevů. Galileo tvrdil, že jeho pozorování dávají smysl jenom tehdy, když všechny planety obíhají kolem Slunce, názor zastávaný Aristarchem a Koperníkem, a nikoliv kolem Země, jak se tehdy všeobecně věřilo. Mocná Inkvizice Galilea přinutila veřejně odvolat jeho závěr, ale my dnes víme, že měl pravdu.

Štítky: Sluneční soustava, Dalekohled, Galileo Galilei


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »