Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky lávy na Etně

Uznání a copyright: Marco Fulle (Stromboli online)

Etna vybuchuje stovky tisíců let. Tato sopka se nachází na Sicílii, v Itálii vytváří přes kilometr vysoké lávové fontány. Nejenže je Etna jedním z nejaktivnějších vulkánů na Zemi, ale je také jedním z největších při výšce skoro 3 kilometry a šířce přes 50 kilometrů v základně. Ve středu snímku z května 2001 jsou vidět dva výtrysky lávy a vlevo je vidět láva stékající dolů z vulkánu. Na Temto panoramatickém záběru jsou také světla měst Calabrie a Taorminy nalevo a Katanie napravo. Na tomto dlouhotrvajícím snímku se projevuje ve formě hvězdných stop i rotace Země. Hned pod vzdáleným Antarem lze vidět, jak vychází oranžový Mars.

Štítky: Souhvězdí, TASCA


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »