Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiery a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Teleskopická procházka souhvězdím Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin v rozměrném prostoru hvězdné krajiny, která obklopuje galaktický střed. Tato nádherná barevná fotografie zavítala do dvou takových pamětihodností katalogizovaných kosmickým turistou 18. století Charles Messiererem jako M8 a M20. Mlhovina Trifid (M20) vlevo nahoře představuje výrazný kontrast červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Hned dole vpravo je rozpínavá, červená záře M8, mlhoviny Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, zato vpravo je dominujícím nebeským majákem "místní" zdroj, planeta Mars. Rudá planeta zrovna prochází souhvězdím Střelce, na tomto snímku silně přeexponovaná a byla vzdálená jen krátké čtyři světelné minuty. Nyní se blíží ke svému největšímu přiblížení planetě Zemi v psané historii. Mars vychází kolem půlnoci na východovýchodojihu a jasně září asi -1.4 magnitudy. Snímek pořídil městský fotograf Michael Cole 20. května ve 3:00 ráno za jasné oblohy nad Camp Hancock, Oregon, USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »