Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiery a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Teleskopická procházka souhvězdím Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin v rozměrném prostoru hvězdné krajiny, která obklopuje galaktický střed. Tato nádherná barevná fotografie zavítala do dvou takových pamětihodností katalogizovaných kosmickým turistou 18. století Charles Messiererem jako M8 a M20. Mlhovina Trifid (M20) vlevo nahoře představuje výrazný kontrast červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Hned dole vpravo je rozpínavá, červená záře M8, mlhoviny Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, zato vpravo je dominujícím nebeským majákem "místní" zdroj, planeta Mars. Rudá planeta zrovna prochází souhvězdím Střelce, na tomto snímku silně přeexponovaná a byla vzdálená jen krátké čtyři světelné minuty. Nyní se blíží ke svému největšímu přiblížení planetě Zemi v psané historii. Mars vychází kolem půlnoci na východovýchodojihu a jasně září asi -1.4 magnitudy. Snímek pořídil městský fotograf Michael Cole 20. května ve 3:00 ráno za jasné oblohy nad Camp Hancock, Oregon, USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »