Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiery a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Teleskopická procházka souhvězdím Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin v rozměrném prostoru hvězdné krajiny, která obklopuje galaktický střed. Tato nádherná barevná fotografie zavítala do dvou takových pamětihodností katalogizovaných kosmickým turistou 18. století Charles Messiererem jako M8 a M20. Mlhovina Trifid (M20) vlevo nahoře představuje výrazný kontrast červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Hned dole vpravo je rozpínavá, červená záře M8, mlhoviny Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, zato vpravo je dominujícím nebeským majákem "místní" zdroj, planeta Mars. Rudá planeta zrovna prochází souhvězdím Střelce, na tomto snímku silně přeexponovaná a byla vzdálená jen krátké čtyři světelné minuty. Nyní se blíží ke svému největšímu přiblížení planetě Zemi v psané historii. Mars vychází kolem půlnoci na východovýchodojihu a jasně září asi -1.4 magnitudy. Snímek pořídil městský fotograf Michael Cole 20. května ve 3:00 ráno za jasné oblohy nad Camp Hancock, Oregon, USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »