Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messiery a Mars

Uznání a copyright: Michael Cole

Teleskopická procházka souhvězdím Střelce (Sagittarius) nabízí mnoho jasných hvězdokup a mlhovin v rozměrném prostoru hvězdné krajiny, která obklopuje galaktický střed. Tato nádherná barevná fotografie zavítala do dvou takových pamětihodností katalogizovaných kosmickým turistou 18. století Charles Messiererem jako M8 a M20. Mlhovina Trifid (M20) vlevo nahoře představuje výrazný kontrast červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Hned dole vpravo je rozpínavá, červená záře M8, mlhoviny Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let, zato vpravo je dominujícím nebeským majákem "místní" zdroj, planeta Mars. Rudá planeta zrovna prochází souhvězdím Střelce, na tomto snímku silně přeexponovaná a byla vzdálená jen krátké čtyři světelné minuty. Nyní se blíží ke svému největšímu přiblížení planetě Zemi v psané historii. Mars vychází kolem půlnoci na východovýchodojihu a jasně září asi -1.4 magnitudy. Snímek pořídil městský fotograf Michael Cole 20. května ve 3:00 ráno za jasné oblohy nad Camp Hancock, Oregon, USA.

Štítky: Mars, Galaktický střed, M8, M20, Charles messier


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom

AR2785,2786-škvrna viditeľná voľným okom a nízka oblačnosť

Další informace »