Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SpaceShipOne

Credit: Scaled Composites

SpaceShipOne byla vyfotografovaná během nedávného testovacího letu jak se veze na planetou Zemí zavěšená pod stejně průkopnickou mateřskou lodí přezdívanou White Knight. SpaceShipOne byla navržena a postavena leteckým konstruktérem Burtem Rutanem a jeho společností Scaled Composites pro soutěž o cenu X Prize. Soutěž X Prize o 10 miliónů dolarů je otevřena pro soukromé společnosti a spočívá v úspěšném startu kosmické lodi se třemi osobami na krátký suborbitální let do výšky kolem 100 kilometrů -- scénář podobný ranným pilotovaným kosmickým letů NASA v rámci programu Mercury. Na rozdíl od konvenčních letů raket do vesmíru, bude SpaceShipOne nejdříve vynesena letadlem White Knight se dvěma tryskovými motory do výšky 16 500 metrů a poté uvolněna dříve než zažehne vlastní hybridní raketový motor na pevné palivo. Poté, co vystoupí na hranici vesmíru, změní se loď do stabilní konfigurace s vysokým aerodynamickým odporem a nakonec přistane jako tradiční kluzák srovnatelnou rychlostí.

Štítky: Kosmická loď, X-prize, Suborbital


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »