Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SpaceShipOne

Credit: Scaled Composites

SpaceShipOne byla vyfotografovaná během nedávného testovacího letu jak se veze na planetou Zemí zavěšená pod stejně průkopnickou mateřskou lodí přezdívanou White Knight. SpaceShipOne byla navržena a postavena leteckým konstruktérem Burtem Rutanem a jeho společností Scaled Composites pro soutěž o cenu X Prize. Soutěž X Prize o 10 miliónů dolarů je otevřena pro soukromé společnosti a spočívá v úspěšném startu kosmické lodi se třemi osobami na krátký suborbitální let do výšky kolem 100 kilometrů -- scénář podobný ranným pilotovaným kosmickým letů NASA v rámci programu Mercury. Na rozdíl od konvenčních letů raket do vesmíru, bude SpaceShipOne nejdříve vynesena letadlem White Knight se dvěma tryskovými motory do výšky 16 500 metrů a poté uvolněna dříve než zažehne vlastní hybridní raketový motor na pevné palivo. Poté, co vystoupí na hranici vesmíru, změní se loď do stabilní konfigurace s vysokým aerodynamickým odporem a nakonec přistane jako tradiční kluzák srovnatelnou rychlostí.

Štítky: Kosmická loď, X-prize, Suborbital


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M27

Planetární mlhovina M27 "Činka".

Další informace »