Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast vznikání hmotných hvězd DR21 infračerveně

Uznání: A. Marston (ESTEC/ESA) et al., JPL, Caltech, NASA

Hluboko v normálně ukrytých zákoutích obřího molekulárního mračna DR21 byla nalezena hvězdná porodnice, ve které vznikají jedny z nejhmotnějších dosud zaznamenaných hvězd. Okno do tohoto mračna otevřela v minulém roce ve středním infračerveném světle infračervená kamera Infrared Array Camera na oběžném Spitzerově kosmickém dalekohledu. Vzhledem k hustému mezihvězdnému prachu je mračno pro viditelné světlo neprůhledné. Na barevném infračerveném snímku nahoře ze Spitzerova dalekohledu stojí za pozornost obrovské bubliny, složité předivo prachu a plynu a velmi hmotné hvězdy. Infračevená vlákna září díky přítomnosti organických sloučenin známých jako PAHs (polycyklické aromatické uhlovodíky). Složité vzory způsobuje komplexní vzájemná interakce mezihvězdných větrů, tlaku záření, magnetických polí a gravitace. Zobrazená oblast má asi 75 světelných let a leží asi 6000 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Star-formation, Porodnice hvězd, DR21


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »