Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast vznikání hmotných hvězd DR21 infračerveně

Uznání: A. Marston (ESTEC/ESA) et al., JPL, Caltech, NASA

Hluboko v normálně ukrytých zákoutích obřího molekulárního mračna DR21 byla nalezena hvězdná porodnice, ve které vznikají jedny z nejhmotnějších dosud zaznamenaných hvězd. Okno do tohoto mračna otevřela v minulém roce ve středním infračerveném světle infračervená kamera Infrared Array Camera na oběžném Spitzerově kosmickém dalekohledu. Vzhledem k hustému mezihvězdnému prachu je mračno pro viditelné světlo neprůhledné. Na barevném infračerveném snímku nahoře ze Spitzerova dalekohledu stojí za pozornost obrovské bubliny, složité předivo prachu a plynu a velmi hmotné hvězdy. Infračevená vlákna září díky přítomnosti organických sloučenin známých jako PAHs (polycyklické aromatické uhlovodíky). Složité vzory způsobuje komplexní vzájemná interakce mezihvězdných větrů, tlaku záření, magnetických polí a gravitace. Zobrazená oblast má asi 75 světelných let a leží asi 6000 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Star-formation, Porodnice hvězd, DR21


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z Vídně na Měsíc

Let Vídeň Praha den po úplňku.

Další informace »