Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fraktální mezihvězdný prach zblízka

Credit & Copyright: E. L. Wright (UCLA)

Náš vesmír je velmi prašným místem. Prach obvykle ukazuje svoji přítomnost blokováním světla vyzařovaného hvězdami či mlhovinami v jeho pozadí, občas vytvářejícím iluzi koňské hlavy či sombrera. Ovšem ve skutečnosti nikdo neví, jak typické zrno mezihvězdného prachu vypadá. Studiem toho, jak prach absorbuje, vyzažuje a odráží světlo, astronomové zjistili, že mezihvězdný prach je mnohem odlišný od buněk a chuchvalců prachu nalézajících se v okolí běžného domu. Mezihvězdná prachová zrna jsou složena převážně z uhlíku, křemíku a kyslíku a mají průměr obvykle menší než 1/1000 milimetru. Nedávné práce naznačují, že většina prachových zrn není sférická. Snímek nahoře ukazuje výsledek modelu fraktální přilnalosti prachových zrn zahrnujících různé shluky sférických sloučenin odlišných vlastností, které jsou zde uměle zdůrazněny různými barvami.

Štítky: Prach, Fractal, Interstellar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »