Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fraktální mezihvězdný prach zblízka

Credit & Copyright: E. L. Wright (UCLA)

Náš vesmír je velmi prašným místem. Prach obvykle ukazuje svoji přítomnost blokováním světla vyzařovaného hvězdami či mlhovinami v jeho pozadí, občas vytvářejícím iluzi koňské hlavy či sombrera. Ovšem ve skutečnosti nikdo neví, jak typické zrno mezihvězdného prachu vypadá. Studiem toho, jak prach absorbuje, vyzažuje a odráží světlo, astronomové zjistili, že mezihvězdný prach je mnohem odlišný od buněk a chuchvalců prachu nalézajících se v okolí běžného domu. Mezihvězdná prachová zrna jsou složena převážně z uhlíku, křemíku a kyslíku a mají průměr obvykle menší než 1/1000 milimetru. Nedávné práce naznačují, že většina prachových zrn není sférická. Snímek nahoře ukazuje výsledek modelu fraktální přilnalosti prachových zrn zahrnujících různé shluky sférických sloučenin odlišných vlastností, které jsou zde uměle zdůrazněny různými barvami.

Štítky: Prach, Fractal, Interstellar


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »