Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční prachová mračna v Orionu

Uznání a copyright: Daniel Verschatse (Antilhue Obs.)

V rozsáhlém komplexu Molekulárního mračna v Orionu je zvláště napadných několik jasných modrých mlhovin. Na snímku nahoře jsou dvě nejnápadnější reflekční mlhoviny -- prachová mračna osvětlená odraženým světlem jasných hvězd uvnitř. Vpravo nahoře je nejslavnější mlhovina M78, katalogizovaná před více jak 200 lety. Vlevo dole je méně známá NGC 2071. Astronomové pokračují ve studiu těchto reflekčních mlhovin k lepšímu pochopení jak vznikaly vnitřní hvězdy. Komplex v Orionu se nachází asi 1500 světelných let daleko, obsahuje mlhoviny Orion a Koňská hlava a pokrývá většinu souhvězdí Oriona.

Štítky: Prach, Orion, Reflection nebulas


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »