Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Rentgenové záření aktivní galaxie

Credit: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, s jádrem skrytým před optickým pohledem širokým pásem prachu, byla jedním z prvních objektů pozorovaným Chandra X-ray Observatory obíhající na oběžné dráze. Astronomové nebyly zklamáni, protože vzhled Centaurus A v rentgenovém záření učinil její klasifikaci jako aktivní galaxie snadno pochopitelnou. Snad nejpozoruhodnějším znakem na tomto rentgenovém pohledu Chandry ve falešných barvách je výtrysk dlouhý 30 000 světelných roků. Výtrysk směřující k hornímu levému rohu snímku, se zdá vyrůstat z jasného rentgenového zdroje v centru galaxie -- podezřelého ze skrývání černé díry s hmotností zhruba miliónů hmot našeho Slunce. Centaurus A je dále viditelný jako plný dalších jednotlivých rentgenových zdrojů a všudypřítomného, difúzního rentgenového záření. Většina jednotlivých zdrojů je pravděpodobně neutronovými hvězdami nebo černými dírami o hmotnosti Slunce akreujícími materiál z jejich méně exotických binárních společníků. Difúzní vysokoenergetické záření představuje plyn napříč galaxií, který je ohřátý na teploty miliónů stupňů C. Centaurus A (NGC 5128), ležící ve vzdálenosti 11 miliónů světelných roků v souhvězdí Kentaura, je nebližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »