Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Rentgenové záření aktivní galaxie

Credit: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, s jádrem skrytým před optickým pohledem širokým pásem prachu, byla jedním z prvních objektů pozorovaným Chandra X-ray Observatory obíhající na oběžné dráze. Astronomové nebyly zklamáni, protože vzhled Centaurus A v rentgenovém záření učinil její klasifikaci jako aktivní galaxie snadno pochopitelnou. Snad nejpozoruhodnějším znakem na tomto rentgenovém pohledu Chandry ve falešných barvách je výtrysk dlouhý 30 000 světelných roků. Výtrysk směřující k hornímu levému rohu snímku, se zdá vyrůstat z jasného rentgenového zdroje v centru galaxie -- podezřelého ze skrývání černé díry s hmotností zhruba miliónů hmot našeho Slunce. Centaurus A je dále viditelný jako plný dalších jednotlivých rentgenových zdrojů a všudypřítomného, difúzního rentgenového záření. Většina jednotlivých zdrojů je pravděpodobně neutronovými hvězdami nebo černými dírami o hmotnosti Slunce akreujícími materiál z jejich méně exotických binárních společníků. Difúzní vysokoenergetické záření představuje plyn napříč galaxií, který je ohřátý na teploty miliónů stupňů C. Centaurus A (NGC 5128), ležící ve vzdálenosti 11 miliónů světelných roků v souhvězdí Kentaura, je nebližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »