Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Rentgenové záření aktivní galaxie

Credit: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, s jádrem skrytým před optickým pohledem širokým pásem prachu, byla jedním z prvních objektů pozorovaným Chandra X-ray Observatory obíhající na oběžné dráze. Astronomové nebyly zklamáni, protože vzhled Centaurus A v rentgenovém záření učinil její klasifikaci jako aktivní galaxie snadno pochopitelnou. Snad nejpozoruhodnějším znakem na tomto rentgenovém pohledu Chandry ve falešných barvách je výtrysk dlouhý 30 000 světelných roků. Výtrysk směřující k hornímu levému rohu snímku, se zdá vyrůstat z jasného rentgenového zdroje v centru galaxie -- podezřelého ze skrývání černé díry s hmotností zhruba miliónů hmot našeho Slunce. Centaurus A je dále viditelný jako plný dalších jednotlivých rentgenových zdrojů a všudypřítomného, difúzního rentgenového záření. Většina jednotlivých zdrojů je pravděpodobně neutronovými hvězdami nebo černými dírami o hmotnosti Slunce akreujícími materiál z jejich méně exotických binárních společníků. Difúzní vysokoenergetické záření představuje plyn napříč galaxií, který je ohřátý na teploty miliónů stupňů C. Centaurus A (NGC 5128), ležící ve vzdálenosti 11 miliónů světelných roků v souhvězdí Kentaura, je nebližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »