Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energetický výtrysk z Centaurus A

Uznání: M. J. Hardcastle (Univ. Bristol), et al.
X-ray; Chandra Observatory, NASA / Radio; NRAO, VLA

Střed dobře prostudované aktivní galaxie Centaurus A před pohledy optických dalekohledů skrývá změť hvězd, plynu a prachu. Ale jak rádiové i rentgenové dalekohledy mohou sledovat význačný výtrysk vysokoenergetických částic, který proudí z galaktického jádra. Tento kompozitní snímek ve falešných barvách s centrální oblastí Cen A vpravo dole ukazuje červeně rádiovou emisi a modře rentgenové záření přes vnitřních 4000 světelných let výtrysku. Jeden z nejpodrobnějších snímků svého druhu ukazuje, jak se rentgenová a rádiová místa váží s výtryskem a poskytuje tak vodítko pro porozumění energetického proudu. Výtrysk, který svoji energii čerpá ze superhmotné černé díry, je ohraničený poměrně úzkým úhlem a zdá se, že většinu svého rentgenového záření vytváří vlevo nahoře (modřejší barvy), tedy dále od jádra, kde výtrysk začíná kolidovat s hustším plynem v Centaurus A.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Výtrysk, Aktivní galaxie, Centaurus A


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »