Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energetický výtrysk z Centaurus A

Uznání: M. J. Hardcastle (Univ. Bristol), et al.
X-ray; Chandra Observatory, NASA / Radio; NRAO, VLA

Střed dobře prostudované aktivní galaxie Centaurus A před pohledy optických dalekohledů skrývá změť hvězd, plynu a prachu. Ale jak rádiové i rentgenové dalekohledy mohou sledovat význačný výtrysk vysokoenergetických částic, který proudí z galaktického jádra. Tento kompozitní snímek ve falešných barvách s centrální oblastí Cen A vpravo dole ukazuje červeně rádiovou emisi a modře rentgenové záření přes vnitřních 4000 světelných let výtrysku. Jeden z nejpodrobnějších snímků svého druhu ukazuje, jak se rentgenová a rádiová místa váží s výtryskem a poskytuje tak vodítko pro porozumění energetického proudu. Výtrysk, který svoji energii čerpá ze superhmotné černé díry, je ohraničený poměrně úzkým úhlem a zdá se, že většinu svého rentgenového záření vytváří vlevo nahoře (modřejší barvy), tedy dále od jádra, kde výtrysk začíná kolidovat s hustším plynem v Centaurus A.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Výtrysk, Aktivní galaxie, Centaurus A


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »