Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energetický výtrysk z Centaurus A

Uznání: M. J. Hardcastle (Univ. Bristol), et al.
X-ray; Chandra Observatory, NASA / Radio; NRAO, VLA

Střed dobře prostudované aktivní galaxie Centaurus A před pohledy optických dalekohledů skrývá změť hvězd, plynu a prachu. Ale jak rádiové i rentgenové dalekohledy mohou sledovat význačný výtrysk vysokoenergetických částic, který proudí z galaktického jádra. Tento kompozitní snímek ve falešných barvách s centrální oblastí Cen A vpravo dole ukazuje červeně rádiovou emisi a modře rentgenové záření přes vnitřních 4000 světelných let výtrysku. Jeden z nejpodrobnějších snímků svého druhu ukazuje, jak se rentgenová a rádiová místa váží s výtryskem a poskytuje tak vodítko pro porozumění energetického proudu. Výtrysk, který svoji energii čerpá ze superhmotné černé díry, je ohraničený poměrně úzkým úhlem a zdá se, že většinu svého rentgenového záření vytváří vlevo nahoře (modřejší barvy), tedy dále od jádra, kde výtrysk začíná kolidovat s hustším plynem v Centaurus A.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Výtrysk, Aktivní galaxie, Centaurus A


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »