Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pětka k Marsu

Uznání snímku: USGS, Viking Project, NASA

Od nachcházejícího prosince 2003 do ledna 2004 by měla k břehům Rudé planety dorazit ze Země armáda pěti nových dobyvatelů - družice Nozomi z Japonska (ISAS), družice Mars Express Evropské kosmické agentury ponese přistávací modul Beagle 2 a dvě vozítka NASA Mars Exploration Rover. Zatímco Nozomi začala svou meziplanetární cestu už v roce 1998, tak ostatní sondy mají být vypuštěny ve startovacím okně, které začíná v tomto červnu. Pozemšťané zůstávají zcela jasně o Marsu velice zvědaví a plní nadějí o možnosti minulého nebo současného marťanského života, a tak se tyto automatické výpravy se soustřeďují na výzkum atmosféry planety a na hledání vody. Tato mozaika více jak 100 snímků z družice Marsu Viking 1 pořízených v roce 1980 je promítnutá tak, aby ukázala perspektivu viděnou z přilétající sondy ve vzdálenosti 2000 kilometrů. V srpnu a září se pozemským dalekohledům naskytne na Mars výjmečný pohled.

Štítky: Mars, Nozomi, Mars exploration rover, Mars express, Beagle 2


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »