Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatel mlhoviny Tarantule

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI/ NASA)

Hvězdokupa vpravo dole, katalogizovaná jako Hodge 301, patří k mlhovině Tarantule. Plazivá kosmická Tarantule, která je příznačnou mlhovinou jižní oblohy, je oblastí tvoření energetických hvězd vzdálenou asi 168 000 světelných let v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno. Hvězdy v Hodge 301 vznikaly pohromadě před desítkami miliónů let, a když ty hmotné spálí všechno svoje jaderné palivo, tak vybuchnou. Červení obři v Hodge 301 se opravdu rychle blíží bouřlivé závěrečné fázi hvězdného vývoje známé jako supernova. Výbuchy supernov posílají materiál a rázové vlny zpět do plynu mlhoviny a vytvářejí v Tarantule zářivá vlákna, která jsou také vidět na tomto snímku Hubble Space Telescope Heritage. Tyto okázalé smrtící hvězdné exploze ale signalizují také zrození hvězd, jelikož vlnami výbuchu dochází ke kondenzaci plynu a prachu až se konečně v mlhovině Tarantule utvoří další generace hvězd.

Štítky: Hvězdokupa, Mlhovina, Supernova, Star-formation, Lmc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »