Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatel mlhoviny Tarantule

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI/ NASA)

Hvězdokupa vpravo dole, katalogizovaná jako Hodge 301, patří k mlhovině Tarantule. Plazivá kosmická Tarantule, která je příznačnou mlhovinou jižní oblohy, je oblastí tvoření energetických hvězd vzdálenou asi 168 000 světelných let v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno. Hvězdy v Hodge 301 vznikaly pohromadě před desítkami miliónů let, a když ty hmotné spálí všechno svoje jaderné palivo, tak vybuchnou. Červení obři v Hodge 301 se opravdu rychle blíží bouřlivé závěrečné fázi hvězdného vývoje známé jako supernova. Výbuchy supernov posílají materiál a rázové vlny zpět do plynu mlhoviny a vytvářejí v Tarantule zářivá vlákna, která jsou také vidět na tomto snímku Hubble Space Telescope Heritage. Tyto okázalé smrtící hvězdné exploze ale signalizují také zrození hvězd, jelikož vlnami výbuchu dochází ke kondenzaci plynu a prachu až se konečně v mlhovině Tarantule utvoří další generace hvězd.

Štítky: Hvězdokupa, Mlhovina, Supernova, Star-formation, Lmc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »