Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatel mlhoviny Tarantule

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI/ NASA)

Hvězdokupa vpravo dole, katalogizovaná jako Hodge 301, patří k mlhovině Tarantule. Plazivá kosmická Tarantule, která je příznačnou mlhovinou jižní oblohy, je oblastí tvoření energetických hvězd vzdálenou asi 168 000 světelných let v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno. Hvězdy v Hodge 301 vznikaly pohromadě před desítkami miliónů let, a když ty hmotné spálí všechno svoje jaderné palivo, tak vybuchnou. Červení obři v Hodge 301 se opravdu rychle blíží bouřlivé závěrečné fázi hvězdného vývoje známé jako supernova. Výbuchy supernov posílají materiál a rázové vlny zpět do plynu mlhoviny a vytvářejí v Tarantule zářivá vlákna, která jsou také vidět na tomto snímku Hubble Space Telescope Heritage. Tyto okázalé smrtící hvězdné exploze ale signalizují také zrození hvězd, jelikož vlnami výbuchu dochází ke kondenzaci plynu a prachu až se konečně v mlhovině Tarantule utvoří další generace hvězd.

Štítky: Hvězdokupa, Mlhovina, Supernova, Star-formation, Lmc


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »