Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadzvukový třesk

Uznání: Ensign John Gay, USS Constellation, US Navy

Hodně lidí nadzvukový třesk slyšelo, ale jen málo ho vidělo. Když se letadlo letí rychleji než zvuk, tak zvukové hustotní vlny, které letadlo vyzařuje, nemohou letadlo předcházet a tak se akumulují do kuželu za letadlem. Když tato rázová vlna prochází, tak člověk slyší najednou veškerý zvuk vyzářený za delší dobu jako nadzvukový třesk. Jak se letadlo zrychluje, aby překonalo hranici zvuku, tak může vznikat neobvyklé mračno. O původu tohoto mračna se stále vede diskuze. Vedoucí teorie praví, že za letadlem dochází k poklesu tlaku vzduchu popsaném jako Prandtl-Glauertova singularita, takže vlhký vzduch kondenzuje za vzniku kapiček vody. Nahoře je fotografie letadla F/A-18 Hornet které právě překonalo hranici zvuku. Velké meteory a raketoplán často vytvářejí slyšitelné zvukové rázy než se v zemské atmosféře zpomalí pod rychlost zvuku.

Štítky: F-18, Sonic boom


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »