Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1275: Srážka galaxií

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), M. Donahue (STScI) & J. Trauger (JPL), NASA

V NGC 1275 krájí jedna galaxie druhou. Disk prašné spirální galaxie poblíž středu snímku protíná velkou eliptickou galaxii, která je vidět převážně vlevo dole. Galaxie se mohou během srážky jako je tako významě změnit, jelikož každou galaxii bortí gravitační slapy a stlačující se plynová mračna se rozežíhají vznikáním nových hvězd. Ke srážkám galaxií dochází při pro lidské oko malé rychlosti, kdy obyčejný průchod trvá až 100 miliónů let. NGC 1275 je členem kupy galaxií v Perseu, která se nachází asi 230 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Persea. Každá galaxie má napříč asi 50 000 světelných let. Obrázek nahoře je složeninou ze snímků pořízených dalekohledem Hubble Space Telescope v letech 1995 a 2001.

Štítky: Galaxie, Srážka, NGC 1275


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »