Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovitý mrak nad New Hampshire

Uznání a copyright: J. D. Rufo, J. Koermer, Plymouth State College

Proč vypadá tento mrak tak podivně? Nahoře je ve skutečnosti zobrazeno několik mračen, naskládaných do jednoho výrazného čočkovitého mraku. Vzduch se normálně pohybuje mhohem více horizontálně než vertikálně. Ovšem někdy, když vítr přichází od hor nebo z kopců, dochází při jeho stabilizaci k silným vertikálním oscilacím. Suchý vzduch nahoře oscilace může být dosti rozvrstven podle obsahu vlhkosti a tak tudíž vznikají mraky v každé vrstvě, kde je vzduch nasycen vlhkostí. Výsledkem může být čočkovitý mrak se silně vrstevnatým vzhledem. Snímek nahoře byl pořízen v roce 1999 nad Plymouthem v New Hampshire v USA. Stejný čočkovitý mrak vypadá podivně i tehdy, když se vyfotografuje ze vzdálenosti 30 kilometrů.

Štítky: Lenticular Cloud, New Hampshire


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »