Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Růžicové mlhoviny

Uznání a copyright: MegaPrime Camera, Canada-France-Hawaii Telescope

V srdci Růžicové mlhoviny leží jasná otevřená hvězdokupa, která ji ozařuje. Hvězdy v NGC 2244 vznikaly z okolního plynu před pouhými milióny let. Tento právě zveřejněný snímek, pořízený novou kamerou MegaPrime na dalekohledu CFHT, ukazuje tuto oblast v dosud nevídaných podrobnostech. I když této emisní mlhovině dominuje červené světlo vodíku, tak snímek nahoře zdůrazňuje efekt zeleného světla emitovaného především malým množstvím kyslíku. Z kupy hvězd proudí ven horký částicový vítr, který přispívá k již tak složité konfiguraci plynových a prachových vláken a přitom pomalu vyprazdňuje střed kupy. Střed Růžicové mlhoviny měří asi 50 světelných let, nachází se asi 4500 světelných let daleko a je viditelný i triedrem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa, Růžicová mlhovina


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »