Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyvezení rakety se Sojuzem TMA 2

Uznání: Scott Andrews, NASA

K letu do vesmíru je zapotřebí velké rakety. Minulý víkend byla k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), která obíhá kolem Země, vypuštěna tato obrovská ruská raketa se dvěma kosmonauty, kteří budou tvořit novou posádku Expedice 7. Bílá špička rakety, která je zde vidět při vyvezení na kosmodromu Bajkonur, je ve skutečnosti nejnovější verze kosmické lodi Sojuz TMA-2, která je nejdéle sloužící lodí pro lidské posádky. Základem je ruská raketa R7, která byla původně vyvinuta v roce 1957 jako mezikontinentální balistická střela. Raketa zabírá délku fotbalového hřiště a naplněná palivem váží asi milión kilogramů. Ruské rakety jako je tato budou primárním transportním systémem k ISS, dokud bude NASA studovat příčiny nedávného tragického rozpadu raketoplánu Columbia.

Štítky: Raketa, ISS, TM2


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »