Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyvezení rakety se Sojuzem TMA 2

Uznání: Scott Andrews, NASA

K letu do vesmíru je zapotřebí velké rakety. Minulý víkend byla k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), která obíhá kolem Země, vypuštěna tato obrovská ruská raketa se dvěma kosmonauty, kteří budou tvořit novou posádku Expedice 7. Bílá špička rakety, která je zde vidět při vyvezení na kosmodromu Bajkonur, je ve skutečnosti nejnovější verze kosmické lodi Sojuz TMA-2, která je nejdéle sloužící lodí pro lidské posádky. Základem je ruská raketa R7, která byla původně vyvinuta v roce 1957 jako mezikontinentální balistická střela. Raketa zabírá délku fotbalového hřiště a naplněná palivem váží asi milión kilogramů. Ruské rakety jako je tato budou primárním transportním systémem k ISS, dokud bude NASA studovat příčiny nedávného tragického rozpadu raketoplánu Columbia.

Štítky: Raketa, ISS, TM2


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »