Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyvezení rakety se Sojuzem TMA 2

Uznání: Scott Andrews, NASA

K letu do vesmíru je zapotřebí velké rakety. Minulý víkend byla k Mezinárodní kosmické stanici (International Space Station - ISS), která obíhá kolem Země, vypuštěna tato obrovská ruská raketa se dvěma kosmonauty, kteří budou tvořit novou posádku Expedice 7. Bílá špička rakety, která je zde vidět při vyvezení na kosmodromu Bajkonur, je ve skutečnosti nejnovější verze kosmické lodi Sojuz TMA-2, která je nejdéle sloužící lodí pro lidské posádky. Základem je ruská raketa R7, která byla původně vyvinuta v roce 1957 jako mezikontinentální balistická střela. Raketa zabírá délku fotbalového hřiště a naplněná palivem váží asi milión kilogramů. Ruské rakety jako je tato budou primárním transportním systémem k ISS, dokud bude NASA studovat příčiny nedávného tragického rozpadu raketoplánu Columbia.

Štítky: Raketa, ISS, TM2


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »