Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kdysi roztavený povrch Venuše

Uznání: E. De Jong et al. (JPL), MIPL, Magellan Team, NASA

Toto byste mohli uvidět, pokud byste se mohli podívat na Venuši radarovýma očima. Tato počítačová rekonstrukce povrchu Venuše vznikla z údajů družice Magellan. Magellan obíhal kolem Venuše, a od roku 1990 do roku 1994 využíval k mapování naší sousední planety radar. Magellan našel hodně zajímavých útvarů včetně nahoře vyobrazených velkých kruhovitých dómů, které mají typicky napříč 25 kilometrů. Předpokládá se, že dómy vznikly sopečnou činností, i když přesný mechanismus zůstává neznámý. Povrch Venuše je tak horký a nehostinný, že žádná povrchová sonda nepřežila více než několik minut.

Štítky: Venuše, Povrch, Volcanic domes


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »