Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká modrá skleněná kulička Země

Uznání: R. Stockli, A. Nelson, F. Hasler,
NASA/ GSFC/ NOAA/ USGS

Tento rekonstruovaný digitální portrét naší planety je ohlédnutím do éry Apolla s obrázky Země ve vesmíru jako "velké modré kuličky". Pro vytvoření tohoto obrázku zkombinovali badatelé z Atmosférické laboratoře Goddardova střediska pro kosmické lety údaje z družic GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite), SeaWiFS (Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor) a POES (Polar Orbiting Environmental Satellites) s elevačním modelem zemské topografie z USGS. Překvapivě podrobná západní polokoule planety je vyobrazená tak, že hustá vegetace je zelená a řídká vegetace je žlutá, zatímco výšky hor a hloubky údolí jsou zvýrazněny 50 krát, aby byl jejich vertikální reliéf viditelný. Dramatická bouře vedle západního pobřeží Severní Ameriky je hurikán Linda. A co Měsíc? Lunární obraz byl rekonstruován z údajů družice GOES a jeho měřítko bylo pro vizualizaci umělecky pozměněno.

Štítky: Měsíc, Země, Družice


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »