Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká modrá skleněná kulička Země

Uznání: R. Stockli, A. Nelson, F. Hasler,
NASA/ GSFC/ NOAA/ USGS

Tento rekonstruovaný digitální portrét naší planety je ohlédnutím do éry Apolla s obrázky Země ve vesmíru jako "velké modré kuličky". Pro vytvoření tohoto obrázku zkombinovali badatelé z Atmosférické laboratoře Goddardova střediska pro kosmické lety údaje z družic GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite), SeaWiFS (Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor) a POES (Polar Orbiting Environmental Satellites) s elevačním modelem zemské topografie z USGS. Překvapivě podrobná západní polokoule planety je vyobrazená tak, že hustá vegetace je zelená a řídká vegetace je žlutá, zatímco výšky hor a hloubky údolí jsou zvýrazněny 50 krát, aby byl jejich vertikální reliéf viditelný. Dramatická bouře vedle západního pobřeží Severní Ameriky je hurikán Linda. A co Měsíc? Lunární obraz byl rekonstruován z údajů družice GOES a jeho měřítko bylo pro vizualizaci umělecky pozměněno.

Štítky: Měsíc, Země, Družice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »